Ադրբեջանի կողմից սպանվել է ընդհանուր 39 խաղաղ բնակիչ 10/27/2020 14:45 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները:
Մինչև հոկտեմբերի 26-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 39 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 31 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 122 մարդ, որից 102 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 83-ը արական, իսկ 19-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 150 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 11600 մասնավոր անշարժ գույք, 1600 մասնավոր շարժական գույք, 2100 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:

Омбудсмен обновил информацию о последствиях преступлений Азербайджана против мирного населения Арцаха 10/27/2020   17:08  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
По результатам миссии по установлению фактов аппарат Защитника прав человека Арцаха обновил информацию о последствиях преступлений Азербайджана против мирного населения Арцаха с 27 сентября.
По состоянию на 26 октября, в общей сложности были убиты 39 мирных жителей, в том числе – 1 девочка, 7 женщин и 31 мужчина. Пострадали в общей сложности около 122 человек. Из них 102 получили серьезные травмы – 83 мужчины и 19 женщин.
С 27 сентября азербайджанские вооруженные силы нанесли удар по свыше 150 гражданским поселениям в Республике Арцах, уничтожив или повредив многочисленные объекты инфраструктуры и частную собственность. В частности, серьезно повреждены более 11600 объектов частной недвижимости, более 1600 автомобилей, около 2100 объектов инфраструктуры и промышленности.