ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարներն ու ՄԽ համանախագահները հոկտեմբերի 29- ին կհանդիպեն Ժնևում 10/26/2020   11:21  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  Իգոր Պոպովի (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտինի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) հերթական հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-ին, Ժնևում: Այս մասին ասված է համանախագահների համատեղ հայտարարությունում:
«Հոկտեմբերի 24-ին համանախագահները Վաշինգտոնում հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաև մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ համատեղ հանդիպմանը: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Համանախագահները կողմերին կոչ են արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համատեղ հայտարարության բոլոր ասպեկտների իրականացման ուղղությամբ՝ իրենց պարտավորություններին համապատասխան, որոնք վերահաստատել են հոկտեմբերի 18-ին Փարիզում: Համանախագահները նաև կողմերին հիշեցրել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ի համատեղ հայտարարության, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանի համատեղ հայտարարության մասին: ԱՄն պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կողմերին կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահները և արտգործնախարարները քննարկել են անհապաղ հումանիտար հրադադարի իրականացումը, հրադադարի դիտարկման հնարավոր չափորոշիչները և հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն համապարփակ կարգավորման հիմնական էական տարրերի քննարկման նախաձեռնումը: Համանախագահները և արտգործնախարարները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել Ժնևում հոկտեմբերի 29-ին ՝ քննարկելու, ձեռք բերելու պայմանավորվածություն և սկսելու համաձայնեցված ժամկետներում իրականացնել բոլոր այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ընդունված հիմնական սկզբունքներին համապատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:
21:03 24/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
11:20 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանի արտգործնախարարը Վաշինգտոնում ընթացող բանակցությունները համարել է շատ արդյունավետ

Сопредседатели МГ ОБСЕ 29 октября в Женеве проведут встречу с главами МИД Армении и Азербайджана 10/26/2020 11:46 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) выступили 25 октября с совместным заявлением.
Как говорится в опубликованном на сайте ОБСЕ заявлении, 24 октября в Вашингтоне сопредседатели провели встречи с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, а также приняли участие в совместной встрече с министрами иностранных дел и замминистра иностранных дел США Стивеном Бигуном. Во встречах также принял участие личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели призвали стороны предпринять немедленные шаги по реализации всех аспектов принятого в Москве 10 октября совместного заявления в соответствии со своими обязательствами, которые были переподтверждены в Париже 18 октября. Сопредседатели также напомнили сторонам о совместном заявлении президентов США, Франции и России Дональда Трампа, Эммануэля Макрона и Владимира Путина от 1 октября 2020 года, а также совместном заявлении госсекретаря США Майкла Помпео, министра по делам Европы и иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриана и главы МИД РФ Сергея Лаврова, в котором содержится призыв к сторонам немедленно прекратить боевые действия и возобновить предметные переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
“В ходе интенсивных обсуждений сопредседатели и министры иностранных дел обсудили немедленную реализацию гуманитарного перемирия, возможные параметры мониторинга за прекращением огня и инициирование обсуждения базовых элементов всеобъемлющего решения в соответствии с совместным заявлением от 10 октября”, - говорится в заявлении.
Сообщается, что сопредседатели и министры иностранных дел условились снова провести встречу 29 октября в Женеве с целью обсудить, достигнуть договоренности и начать в соответствии с графиком выполнять все шаги, необходимые для достижения мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с базовыми принципами, принятыми лидерами Азербайджана и Армении.