Ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով Ավետարանոց գյուղում զոհվել է 1 և վիրավորվել 2 քաղաքացիական անձ 10/26/2020 15:59 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկություն է ստացել, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով հոկտեմբերի 25-ին հաստատված՝ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, շարունակել է հրթիռակոծել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերը:
Օրվա ընթացքում տևական հրթիռակոծության են ենթարկվել մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղը, որտեղ մեկ ժամ առաջ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի հարվածների հետևանքով զոհվել է քաղաքացիական մեկ անձ՝ Գևորգ Համբարձումյանը, վիրավորվել են քաղաքացիական երկու անձինք՝ Հենրիխ Ադամյանը և Անդրեյ Համբարձումյանը:

Азербайджан обстрелял из "Смерча" село Аветараноц в Арцахе: один мирный житель погиб, еще двое ранены 10/26/2020   16:05  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Один мирный житель убит и двое ранены в селе Аветараноц в результате предпринятого азербайджанскими ВС обстрела. Об этом сообщает офис омбудсмена Республики Арцах.
В офис Защитника прав человека Арцаха поступила информация о том, что азербайджанская сторона, нарушая подписанное 25 октября соглашение о прекращении огня, продолжала обстреливать гражданские населенные пункты Республики Арцах.
В течение дня был обстрелян ряд населенных пунктов, в том числе село Аветараноц в Аскеранском районе, где час назад в результате залпового огня РЗСО "Смерч" был убит один мирный житель Геворк Амбарцумян. Еще двое мирных жителей Генрих Адамян и Андрей Амбарцумян ранены.