ՀՀ ՄԻՊ-ը պաշտոնապես «անժխտելի պատերազմական հանցագործություն» է որակել է Ադրբեջանի կողմից երկու ռազմագերիների սպանությունը 10/24/2020 14:11 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը պաշտոնապես որակել է Ադրբեջանի կողմից երկու ռազմագերիների սպանությունը «անժխտելի պատերազմական հանցագործություն»:
«Այս տեսանյութերում ադրբեջանական բանակի ծառայողները նվաստացնում են գերեվարված հայերին, ապա բացառիկ ցինիզմով դաժանաբար սպանում նրանց», - գրել է նա Facebook- ում:
Նա ասել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչն արդեն իրենից խնդրել է տեսանյութերի օրինակները: Արման Թաթոյանը նշել է, որ տեսանյութերը ուղարկել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդին և միջազգային այլ մարմինների:

Омбудсмен Армении назвал убийство Азербайджаном двух военнопленных “неоспоримым военным преступлением” 10/24/2020   14:43  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека Армении Арман Татоян заявил, что азербайджанская армия совершила неоспоримое военное преступление.
"На этих видео азербайджанские военнослужащие унижают военнопленных и жестоко, с крайним цинизмом убивают их", — написал он в "Фейсбуке".
Он добавил, что представители Армении в Европейском суде по правам человека уже запросили у него видеозаписи.
Татоян также рассказал, что готовит материалы для отправки в ООН, Совет Европы и другие международные организации.