Արցախի ԱԳՆ-ն դիմել է ԿԽՄԿ-ին` ԱՀ ՊԲ զինծառայողների և քաղաքացիական անձի մասնակցությամբ տեսանյութերի հրապարակման կապակցությամբ 10/24/2020 23:27 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հոկտեմբերի 23-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) առաքելության Ստեփանակերտի գրասենյակ՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զինծառայողների և քաղաքացիական անձի մասնակցությամբ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տեսանյութերի հրապարակման կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ԱԳՆ֊ն։
Մասնավորապես՝ նշվել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների կողմից Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիներին և պատանդին այցելելու, ինչպես նաև նրանց հետ վարվելակերպի և պահման պայմանների վերաբերյալ միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտոնական Բաքվի ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտության մասին:

МИД Арцаха обратилось в МККК в связи с публикацией видео военнослужащих Армии обороны и гражданского лица 10/25/2020   09:36  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство иностранных дел Республики Арцах 23 октября обратилось в Степанакертский офис миссии Международного комитета Красного Креста (МККК) в связи с публикацией в азербайджанских СМИ видео военнослужащих Армии обороны Республики Арцах и гражданского лица, оказавшихся в плену у азербайджанской стороны. Об эом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В частности, была отмечена необходимость посещения представителями МККК военнопленных и заложницы, находящихся в Азербайджане, и обеспечения соблюдения официальным Баку взятых на себя обязательств по международному гуманитарному праву относительно условий их содержания и обращения.