Ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ. Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարին 10/23/2020   20:37  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հոկտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարը Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԱՄՆ Պետքարտուղար Մայք Պոմեոյին:
Քննարկման առանցքում էր Արցախում՝ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Մնացականյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին տեղեկացրեց Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտական գործողությունների ընթացքում իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Պետքարտուղար Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունը հայտնեց զոհերի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծեց նաև, որ ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ՝ վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
Երկուստեք վերահաստատվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
20:32 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանցի զինվոր է գերեվարվել. նա այս պահին վիրահատվում է
19:47 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Իրանի համար չափացանց կարևոր է Նախիջևանի հետ սահմանային հատվածը, սադրանքների դեպքում՝ Իրանը կտրուկ գործողությունների կդիմի. իրանագետ
19:36 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը խուսափել է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք դաշինքի անդամ Թուրքիան իրավունք ունի իսլամիստներին տեղափոխել ղարաբաղյան հակամարտության գոտի
19:27 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Կոտրված ձեռքով փոքրիկը միացել է բանակին օգնողներին՝ քողարկիչ ցանց են հյուսում
19:05 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախցի երգչուհի Լիլիթի առաջնեկը կծնվի Աբովյանում՝ ամուսինն առաջնագծում է, երեք եղբայրները՝ վիրավոր

Глава МИД Армении проинформировал госсекретаря США о военных преступлениях Азербайджана против Арцаха 10/23/2020   21:39  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сегодня встретился с госсекретарем США Майком Помпео. Подробности передает пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Ключевой темой обсуждения была сложившаяся в Арцахе из-за крупномасштабной азербайджанской агрессии ситуация. Министр Мнацаканян проинформировал госсекретаря США о совершенных вооруженными силами Азербайджана в ходе боевых действий военных преступлениях, которые проявляются в преднамеренном обстреле гражданского населения Арцаха и инфраструктур, унизительном обращении с гражданским населением и военнопленными, обезглавливании и убийствах.
Госсекретарь Помпео выразил соболезнования американской стороны в связи с гибелью людей.
Глава МИД Армении также подчеркнул, что эта агрессия азербайджанской стороны имеет место при прямом участии Турции, что выражается в непосредственной военно-технической поддержке – переброске Анкарой вооруженных террористов в регион. По словам Мнацаканяна, решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности.
Министр Мнацаканян отметил, что нарушение Азербайджаном соглашений о прекращении огня и продолжение военных действий против народа Арцаха еще раз демонстрируют цель Азербайджана решить проблему военным путем.
Обоюдно была подтверждена необходимость выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также необходимость продолжения мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.