Պոմպեոն հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 23-ին բանակցություններ կանցկացնի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարների հետ 10/21/2020 20:27 | Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն հաստատել է՝ այս շաբաթ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի եւ Զոհրաբ Մնացականյանի հետ բանակցություններ անցկացնելու մտադրությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցմանն աջակցելու նպատակով:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ճեպազրույցի ժամանակ, հայտարարել է, որ այդ խորհրդակցությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 23-ին: «Ձեր առաջին հարցն այն էր, թե ինչին հասնելու հույս ունեմ ես՝ ուրբաթ օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպելով։ Դուք խոսել եք այն մասին, թե արդյոք մենք միջնորդ կլինենք եւս մեկ հրադադարի մշակման համար՝ ակնարկելով, որ հրադադարի վերաբերյալ նախորդ պարտավորությունները չեն աշխատել», - նշել է Պոմպեոն։
Նրա գնահատմամբ՝ «խոսքը Երկիր մոլորակի վրա բարդ իրավիճակի մասին է»: «Սա բարդ դիվանագիտական իրավիճակ է։ Մեր տեսակետը, ինչպես եւ գրեթե բոլոր եվրոպական երկրների հայացքները, նախկինի պես այն է, որ առաջ գնալու ճիշտ ուղին հակամարտության դադարեցումն է, նրանց հայտարարելն է՝ ապաէսկալացիա ապահովելու անհրաժեշտության մասին։ Ոչ մի երկիր չպետք է միջամտի՝ յուղ լցնելով այս հակամարտության կրակի վրա, չպետք է զենքի համակարգեր և աջակցություն տրամադրի։ Եվ հետո, այդ փուլում դիվանագիտական լուծումը ընդունելի կլինի բոլորի համար, պոտենցիալ կերպով հասանելի», - ընդգծել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը։ «Այդ մասին ես կխոսեմ նրանց հետ (Բայրամովի և Մնացականյանի) ուրբաթ օրը»,- հավելել է Պոմպեոն:

Никакие страны не должны вмешиваться, подливая масла в огонь карабахского конфликта - Помпео 10/22/2020   00:22  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Госсекретарь США Майкл Помпео подтвердил намерение провести на этой неделе переговоры с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении Джейхуном Байрамовым и Зограбом Мнацаканяном в целях содействия завершению боевых действий в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает ТАСС.
Выступая в среду на брифинге для журналистов, руководитель внешнеполитического ведомства США заявил, что эти консультации пройдут 23 октября. "Ваш первый вопрос был о том, чего я надеюсь добиться, встречаясь с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в пятницу. Вы говорили о том, будем ли мы посредничать для выработки еще одного прекращения огня, намекая, что предыдущие обязательства по прекращению огня не сработали", - отметил Помпео.
По его оценке, "речь идет о сложной ситуации "на земле". "Это сложная дипломатическая ситуация. Наш взгляд, как и взгляд практически всех европейских стран, по-прежнему заключается в том, что правильный путь вперед - это прекратить конфликт, заявить им о необходимости обеспечить деэскалацию. Никакие страны не должны вмешиваться, подливая масла в огонь этого конфликта, не должны предоставлять оружейные системы, поддержку. И затем, на том этапе, дипломатическое решение будет приемлемо для всех, потенциально может быть достигнуто", - подчеркнул шеф американской дипломатии. "Об этом я буду говорить с ними (Байрамовым и Мнацаканяном - прим. ТАСС) в пятницу", - добавил Помпео.
"Рассчитываю услышать от них (глав МИД Азербайджана и Армении - прим. ТАСС), что они видят "на земле", как мы можем приблизиться к тому, что отвечает не только всем интересам США, но также и всем интересам их стран", - сообщил шеф американской дипломатии.