Ադրբեջանը հրաժարվում է հումանիտար հրադադարից՝ մեկ տասնյակ հազարից ավել դիակները Բաքու չտեղափոխելու համար 10/21/2020   16:46  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանը հրաժարվում է հումանիտար հրադադարից՝ խուսափելու համար վարձկանների, թուրք զինվորների առկայությունը հակամարտության գոտում ու կոծկելու իրենց մեծ կորուստները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա ուղերձում հայտարարել է, որ հումանիտար հրադադարը ենթադրում է, որ մարտական գործողությունների վայրից պետք է տեղափոխվեն դիակները, պատշաճ մշակվեն ու հուղարկավորվեն, ինչից էլ խուսափում է Ադրբեջանը։
Երկրի վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է հումանիտար հրադադարից երեք պատճառով՝
1. Կբացահայտվի որ ունեն մեկ տասնյակ հազարին մոտ մարմիններ, որոնք պետք է վերադարձնեն Ադրբեջանում իրենց իսկ ձեւավորած էյֆորիայի ֆոնի վրա։
2. Կբացահայտվեն վարձկանների դիակներ։
3. Կբացահայտվեն թուրքական զինվորների դիակներ։
14:42 21/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թշնամին ունեցել է 6459 զոհ
14:16 21/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն գնահատել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների այցը

Азербайджан отказывается от гуманитарного перемирия во избежание эвакуации порядка одного десятка тысяч тел с поля боя 10/21/2020   16:59  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан отказывается от гуманитарного перемирия, чтобы не отправлять более одного десятка тысяч тел военнослужащих в Баку. Азербайджан отказывается от гуманитарного перемирия, чтобы скрыть наличие наемников  и турецких военных в зоне конфликта и свои многочисленные потери.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем сегодняшнем обращении к народу заявил, что гуманитарное перемирие подразумевает эвакуацию тел из зоны боевых действий и похороны погибших, чего избегает Азербайджан.
Премьер Армении отметил, что Азербайджан отказывается от соблюдения гуманитарного перемирия по трем причинам:
1. Вскроется, что у них порядка одного десятка тысяч погибших, тела которых должны быть возвращены в Азербайджан, и это на фоне царящей эйфории.