Արցախի ՊԲ-ն շուրջ 1 տասնյակ «Բայրաքթար» թուրքական անօդաչու թռչող սարքեր է խոցել. Նիկոլ Փաշինյան 10/20/2020   15:13  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանության բանակը շուրջ 1 տասնյակ «Բայրաքթար» թուրքական անօդաչու թռչող սարքեր է խոցել: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոցված սարքերից ոչ մեկը, սակայն, ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում չէին ընկել:
«Կարծես վերջապես «Բայրաքթարի» բեկորներ ունենք, ինչից ակնհայտ է դառնում, որ այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին: Ինչով է սա կարեւոր. կոնկրետ փաստով ապացուցվում է
Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում եւ դրա նախապատրաստություններին: Եւ այն երկրները, որոնք «Բայրաքթարի» համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային՝ այս փաստի բերումով պետք է հետեւեն Կանադայի օրինակին եւ կասեցնեն հետագա մատակարարումները»,- գել է Վարչապետը։
19:14 19/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Նիկոլ Փաշինյանը կրկին հանդիպում է արտախորհրդարանական ուժերի հետ

Еще один факт участия Турции в террористической войне против Арцаха:Пашинян о сбитом "Байрактаре" 10/20/2020 15:43 | Азербайджанская военная агрессия-2020
В ходе войны Армия обороны Арцаха сбила порядка десятка турецких беспилотников "Байрактар". Однако ни одно из сбитых устройств не попадало на подконтрольные Армии обороны территории. Об этом написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Похоже, наконец, у нас есть обломки "Байрактара", из чего становится очевидным, что он был произведен в сентябре, а сверхсовременная видеокамера была произведена в Канаде в июне. Почему это важно? Это конкретный факт, который доказывает вовлеченность Турции в террористическую войну против Арцаха и подготовку к ней", - написал премьер Армении
По словам Пашиняна, те страны, которые поставляют Турции необходимые для "Байрактара" компоненты, после этого должны последовать примеру Канады и приостановить дальнейшие поставки.