Հուսով ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի վերահսկման մեխանիզմը շուտով կհամաձայնեցվի․ Լավրով 10/19/2020   16:27  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ԼՂ հակամարտության կողմերին և միջազգային հանրությանը կոչ է արել դադարեցնել առճակատման հռետորաբանության սրումը:
«Համոզված ենք, որ այժմ ամենակարևորը առճակատման հռետորաբանությունը սրելը անհապաղ դադարեցնելն է, ինչպես հակամարտության կողմերի, այնպես էլ միջազգային պատասխանատու խաղացողների միջոցով, որը շատ ջանքեր չի պահանջում»,- հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ բանակցություններից հետո։
Ռուսաստանի արտգործնախարարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շուտով կհամաձայնեցնեն Ղարաբաղում հրադադարի վերահսկման մեխանիզմը. Մոսկվան շփումների մեջ է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ այդ հարցի շուրջ։
«Ամենակարևորը, որը մեծ ջանքեր չի պահանջում, ռազմական հռետորաբանության դադարեցումն է՝ ոչ միայն կողմերի միջև, այլև՝ միջազգային դերակատարների։ Երկրորդ՝ ծայրաստիճան անհրաժեշտ է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, հարվածները քաղաքացիական բնակավայրերի վրա, ինչը արտացոլված է համաձայնեցված փաստաթղթում», - ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը։
Ըստ նախարարի՝ որպեսզի հրադադարն աշխատի, անհրաժեշտ է հրադադարի վերահսկման մեխանիզմ ստեղծել, որի շուրջ ակտիվ աշխատում են, ՌԴ ՊՆ-ն՝ հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ։
Լավրովը միաժամանակ ընդգծել է՝ հրադադարից բացի անհրաժեշտ է նաև էականորեն արագացնել ջանքերը խնդրի քաղաքական կարգավորման շուրջ։
«Մենք այժմ պետք է հորդորենք կողմերին համաձայնության գալ առանցքային դրույթների շուրջ, ինչը թույլ կտա կայունացնել իրավիճակը արդեն երկարատև կտրվածքով, բացել հեռահաղորդակցության ուղիները, տնտեսական, տրանսպորտային կապերը և ապահովել թե՛ Ղարաբաղի, թե՛ այստեղ ընկած այլ տարածքների անվտանգությունը»։
13:30 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Լավրովը նշել է՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման պայմանները. այն է՝ փուլային կարգավորում
13:19 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռուսաստանն առաջարկել է ռազմական դիտորդներ տեղադրել Ղարաբաղի շփման գծում
16:17 12/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Անհնար է հետաձգել հակամարտող կողմերի քաղաքական երկխոսությունը. Լավրով
17:59 11/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Ղարաբաղի հարցով զանգահարել է Լավրովին
22:26 05/10/2020  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը
21:23 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիան առաջին անգամ հանդես է եկել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման օգտին
16:03 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՌԴ եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման անհրաժեշտությունը

Лавров назвал условие, при котором прекращение огня в зоне карабахского конфликта заработает на земле 10/19/2020   16:43  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Принятые ранее документы не позволили кардинально изменить ситуацию в Нагорном Карабахе, для прекращения боев необходимо создание механизмов контроля за соблюдением режима прекращения огня, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с генсеком Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич. Его слова приводит РИА Новости.
Он указал, что проинформировал коллег из секретариата Совета Европы о видении Россией ситуации в Карабахе и какие шаги предпринимает в этом направлении. Глава МИД напомнил, что сейчас необходимо немедленно прекратить нагнетать конфронтационную риторику как между сторонами, так и по линии ответственных международных игроков.
Следующим же важным шагом является остановка боевых действий, прекращение ударов по гражданским объектам.
"Для того, чтобы прекращение огня заработало, мы в этом убедились после двух документов, которые были приняты и не позволили кардинально изменить ситуацию на земле – необходимо установление, создание механизмов контроля за соблюдением режима прекращения огня. Над этим активно мы работаем, в том числе наше министерство обороны, прежде всего, с коллегами из Азербайджана и Армении. Надеюсь, что в самое ближайшее время будет согласован такой механизм", – приводит агентство слова Лаврова.
В пределах достижимого, по его словам, на сегодня необходимо "побудить стороны согласовать ключевые положения, которые позволят уже в более долгосрочном плане стабилизировать обстановку в этом регионе, разблокировать экономические, транспортные связи и обеспечить надежность и безопасность и Карабаха, и расположенных здесь других территорий".