Թուրք-ադրբեջանական, ահաբեկիչների եռամիասնության ագրեսիայի հետեւանքով խատվում է շուրջ 33․000 մարդու կրթության իրավունք 10/18/2020   13:33  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Քսան օր շարունակ թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական պատերազմի ընթացքում միջազգային նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծվում են Արցախի Հանրապետության կրթամշակութային հաստատությունները։ Առ այսօր թիրախավորվել ու ավերվել են 18 դպրոցական շենք, 6 մանկապարտեզ, չորս մշակութային օջախ։ Թշնամու գերճշգրիտ կրկնակի հարվածից ավերվել է Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցու գմբեթը։
Թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչության ու կատաղի ագրեսիայի պատճառով խախտվել և խատվում է շուրջ 33․000 մարդու կրթության իրավունք։
24․000 աշակերտ դպրոց չի հաճախում, 4016 երեխա՝ մանկապարտեզ, 4986 ուսանող՝ արհեստագործական ուսումնարան, քոլեջ և բարձրագույն ուսումնական հաստատություն։ Խորը ցավով և կսկիծով եմ նշում, որ ունենք նաև զոհված ուսանողներ։
12:52 18/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռազմական գործողությունների ընթացքում և հետպատերազմական ժամանակաշրջանում բռնկումների, համաճարակների արձանագրման դեպքում ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը. ԱՆ
12:29 18/10/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱռաջնագծում զինծառայողների մասին քաղաքացիներին հուզող հարցերին արձագանքող աշխատանքային խումբը կգործի այլ հասցեում. ՊՆ
12:25 18/10/2020Արցախի ՊԲ տեսադիտարկման սարքերը արձանագրել են, թե ինչպես է հակառակորդը հարձակում նախաձեռնում հայկական դիրքերի ուղղությամբ. ՊՆ

В результате турецко-азербайджанской террористической агрессии нарушается право 33000 жителей Арцаха на образование 10/18/2020   14:01  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В течениe более чем 20-идневной войны, навязанной со стороны турецко-азербайджанского террористического альянса, во время которой использовались различные виды разрушительного оружия, запрещенного международными нормами, в Республике Арцах подверглись обстрелу культурно-образовательные заведения.
Как сообщила министр образования, науки и культуры Республики Арцах Лусине Караханян, на сегодняшний день пострадали и полностью разрушены 18 школ , 6 детких садов , 4 культурных центра.
Вследствие двух сверхточных ударов врага разрушен купол собора Сурб Аменапркич Казанчецоц ( собор Святого Христа Всеспасителя).
В результате турецко- азербайджанской террористической жестокой агрессии нарушается право 33000 жителей на образование: 24000 учащихся не посещают школы, 4016 детей не ходят в детский сад, 4986 студентов ремесленных училищ, колледжей, высших учебных заведений лишены права на обучение.
"С глубокой скорбью и болью хочу отметить, что имеются многочисленные погибшие и раненые среди учащихся и студентов", - сказала министр.