Վրաստանի օդային տարածքով ռազմական փոխադրումների մասին լուրերը կեղծ են. Վրաստանի ԱԳՆ-ն հերքում է 10/17/2020 17:14 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է Վրաստանի օդային տարածքով հնարավոր ռազմական փոխադրումների մասին լուրերին՝ անվանելով այն սպեկուլյացիա։
«Ցավոք, վերջին օրերին ԶԼՄ-ներում շրջանառվում են շահարկումներ Վրաստանի օդային տարածքով հնարավոր ռազմական փոխադրումների մասին: Ինչպես գիտեք, Վրաստանը փակել է իր օդային տարածքը՝ ռազմական չվերթների համար, ինչի մասին մենք հրապարակավ հայտարարել ենք: Ինչ վերաբերում է քաղաքացիական և հումանիտար թռիչքներին, ապա այս մասով Վրաստանը լիովին կատարում է իր առջև դրված միջազգային պարտավորությունները: Միևնույն ժամանակ, ուզում ենք պարզաբանել, որ թռիչքների այս տեսակը հատուկ թույլտվություն չի պահանջում, և օդային տարածքում քաղաքացիական թռիչքներն իրականացվում են ծանուցման և համապատասխան տեղեկատվության տրամադրման հիման վրա», - ասված է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում։
Ըստ փաստաթղթերի և տեղեկատվության՝ Վրաստանի օդային տարածքում տեղի ունեցած թռիչքները լիովին համապատասխանում են ICAO-ի միջազգային չափանիշներին և կանոններին:

В Грузии опровергают сообщения о возможных военных поставках через воздушное пространство страны 10/17/2020   18:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
МИД Грузии назвал спекуляцией распространенные сообщения о возможных военных перевозках через воздушное пространство Грузии. Об этом, как передает Грузия Online, говорится в заявлении внешнеполитического ведомства страны.
"К сожалению, в последние дни в СМИ продолжают муссироваться спекуляции о возможных военных перевозках через воздушное пространство Грузии. Как известно, Грузия закрыла свое воздушное пространство для полетов военного типа, о чем мы публично заявили. Что касается гражданских и гуманитарных полетов, то в этой части Грузия полностью выполняет свои международные обязательства. В то же время мы хотим разъяснить, что данный вид полетов не требует специальных разрешений и гражданские полеты в воздушном пространстве осуществляются на основании уведомления и предоставления соответствующей информации", — говорится в сообщении МИД Грузии.
Согласно заявлению, по имеющимся у Грузии документам и информации, полеты, имевшие место в воздушном пространстве Грузии, полностью соответствуют международным нормам и правилам ICAO.