Վարչապետի խոսնակը՝ օպերատիվ կառավարման շտաբ ձեւավորելու կուսակցությունների պահանջի մասին 10/17/2020 16:09 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Կուսակցությունների համատեղ հայտարարությանը դեռ ծանոթ չենք, պետք է ծանոթանանք, նոր կասենք մեր դիրքորոշումը, հնարավոր է, որ քննարկվի հարցը»,- այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, քիչ առաջ մեկ տասնյակից ավել կուսակցություններ, հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ կառավարությունից պահանջելով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ-պետական հատուկ մարմին՝ օժտելով նրան որոշումներ ընդունելու, օպերատիվ գործողություններ ծրագրելու և համակարգելու իրավասություններով:
«Հայրենքի պաշտպանությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար ներգրավել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների նախկին և գործող նախագահներին, վարչապետներին, պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներին, ռազմական և քաղաքական փարձառություն ունեցող այլ անձանց»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Пресс-секретарь Пашиняна прокомментировала заявление партий по поводу создания штаба оперативного управления 10/17/2020   16:19  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян прокомментировала совместное заявление нескольких партий о формировании штаба оперативного управления.
“С совместным заявлением партий пока не ознакомились. Премьер должен ознакомиться. Тогда будет озвучена наша позиция. Возможно вопрос будет обсужден”, - сказал Мане Геворкян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
Напомним, немногим ранее более одного десятка партий выступили с совместным заявлением, требуя от правительства создать штат оперативного управления по военно-политическим вопросам – специальный орган, наделив его полномочиями по принятию решений, планированию и координации оперативных действий.
“Для эффективной организации защиты Родины привлечь бывших и действующих президентов Республики Армения и Республики Арцах, премьер-министров, министров обороны и глав МИД и других лиц, обладающих военным и политическим опытом”, - отмечается в заявлении.