Ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու նենգ գործելաոճով. ԱԱԾ 10/17/2020 12:15 | Քրեական խրոնիկոն
Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից, տվյալ երկրի ղեկավարի մակարդակով, ակտիվ լուրեր են շրջանառվում տարբեր երկրների օդային տարածքներով դեպի Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով, իբր զինամթերք տեղափոխելու, ինչպես նաև համանման այլ ոչ հավաստի երևույթների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ-ն։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես հերքում է նմանօրինակ ստահոդ և հիվանդ երևակայության արդյունք հանդիսացող տեղեկությունները, որոնց տարածումը դարձել է թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական վարձկանների դաշինքի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հիմնական բաղադրիչը և նպատակ ունի հարված հասցնել Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանը, ինչպես նաև գործընկեր ու բարեկամ երկրների հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններին:
Ըստ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տրամադրության տակ գտնվող կոնկրետ տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու նենգ գործելաոճով, որի մասին են վկայում Բաքվի օդանավակայանից, ադրբեջանական «Սիլկ ուեյ» (Silk Way) բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Բոինգ-747» և «ԻԼ-76» ինքնաթիռներով, դեպի տարբեր երկրների ռազմական օդանավակայաններ կատարվող և հետադարձ ուղղությամբ իրականացվող չվերթները. օրինակ՝ արձանագրվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան– Պակիստանի Լաշկառ գահի օդանավակայան–Բաքու չվերթը: Նույն երթուղին նախատեսված է նաև հոկտեմբերի 18-ին: Նախատեսված են նաև Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով
Կանդագարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները:
Ավելին, նմանատիպ չվերթներ են կատարվելու նաև հոկտեմբերի 19-ից հետո: Ընդ որում, նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են, և որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում:
Ակնհայտ խոսուն և իրադրության մասին հստակ պատկերացում տվող այս տվյալները փաստում են, որ թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքն այս գործողություններով փորձում է ընդլայնել ահաբեկիչներ և զինամթերք ներգրավելու աշխարհագրությունը, ինչպես նաև իր այդ չարամիտ գործելաոճը կոծկելու նպատակով սեփական հակաօրինական արարքները վերագրել հայկական կողմին՝ դրանով հանդերձ փորձ կատարելով նաև լարվածություններ ստեղծել միջազգային տարբեր հարաբերություններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին՝ հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին և հիմք չընդունել տարածվող ապատեղեկատվությունը:
Միաժամանակ, կոչ ենք անում քննության առարկա դարձնել մեր կողմից տրամադրված հավաստի տեղեկությունները, բազմակողմանիորեն ստուգել դրանք և հետամուտ լինել պարզաբանելու հիշյալ չվերթներով ռազմական նշանակության բեռների և ուղևորների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու իրական հանգամանքներն ու նպատակները։

Азербайджан занимается тайной переброской боеприпасов и наемников-террористов: СНБ Армении представила детали 10/17/2020   14:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении опровергла слухи о доставке в страну боеприпасов гражданскими самолетами. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.
В последние дни с азербайджанской стороны на уровне руководства активно муссируются слухи о том, что якобы гражданскими самолетами через воздушное пространство разных стран в Армению контрабандным путем ведется поставка боеприпасов, а также другая информация о подобных недостоверных явлениях.
“Служба национальной безопасности Армении официально опровергает подобный вымысел и информацию, являющуюся плодом больного воображения, тиражирование которой стало основным компонентом военных действий, развязанных турецко-азербайджанским террористическим союзом наемников, и имеет целью нанести удар по авторитету Республики Армения, а также по её теплым отношениям со странами-партнерами и дружественными странами", - говорится в заявлении СНБ.
Согласно имеющимся в распоряжении СНБ данным, азербайджанская сторона занимается тайной переброской значительного количества боеприпасов и наемников-террористов на свою территорию. Об этом, как указывается в сообщении, свидетельствуют рейсы самолетов "Боинг-747" и "ИЛ-76", выполняемые азербайджанской авиакомпанией-грузоперевозчиком "Silk Way" из аэропорта Баку в военные аэропорты разных стран и обратно.
"Например, 16 октября 2020 года было зафиксировано выполнение рейса из Баку в аэропорт Баграм в Афганистане, 17 октября зафиксирован рейс по маршруту аэропорт Баграм в Афганистане - аэропорт Лашкаргах в Пакистаке - Баку. Тот же маршрут запланирован также 18-го октября. Намечены также рейсы из промежуточного аэропорта Баку в аэропорт Кандагара и обратно. Более того, подобные рейсы будут совершены также после 19 октября", - говорится в сообщении.
Отмечается, что указания о части упомянутых рейсов отсутствуют в международной системе расписаний движения, а некоторые аэропорты не имеют международной классификации. “Эти данные свидетельствуют о том, что турецко-азербайджанский террористический союз этими действиями пытается расширить географию привлечения террористов и боеприпасов, а также приписать собственные противозаконные деяния армянской стороне с целью сокрытия своей злонамеренной манеры работы, тем самым пытаясь создать напряженность в различных международных отношениях.
СНБ, официально обращаясь к правомочным международным структурам, призывает не поддаваться на азербайджанские провокации и не принимать за основу распространяющуюся дезинформацию.
“В то же время призываем сделать предметом расследования предоставленную нами достоверную информацию, всесторонне проверить её и добиться установления подлинных обстоятельств и целей доставки в Азербайджан грузов и пассажиров военного назначения указанными рейсами", - говорится в заявлении СНБ.