Կառավարության որոշմամբ կարգելվի թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծումը 10/16/2020   12:52  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է ժամանակավորապես արգելել թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծումը։
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման սահմանափակումը, կրելով տնտեսական բնույթ, այնուամենայնիվ իրենից ենթադրում է նախևառաջ անվտանգային բաղադրիչ, քանի որ փաստ է, որ Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում է Ադրբեջանին՝ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմական և ահաբեկչական գործողություններին: Թուրքիայի իշխանություններն իրենց հրահրող կոչերով, Ադրբեջանին սպառազինության մատակարարմամբ, տարածաշրջան վարձկան-ահաբեկիչների տեղափոխմամբ խարխլում են տարածաշրջանում կայունությունը և տապալում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացն ու դրան ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Նախարարությունն արձանագրել է, որ թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքով ոչ միայն տնտեսական բնույթի սանկցիա է կիրառվում Թուրքիայի նկատմամբ, այլև անվտանգության տեսանկյունից դադարեցվում է Հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինասական սնուցումը, որոնց հաշվին, այդ թվում, հնարավորություն է ստեղծում թուրքական իշխանություններին դրանք ուղղորդել Ադրբեջանին սատարելուն: Միաժամանակ կանխարգելվում է թշնամական տրամադրված երկրից վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման միջոցով տարատեսակ վտանգների ներթափանցումը:
Հարկ է նաև ընդգծել, որ մեր տնտեսավարողների ու բնակչության որոշ մասն արդեն իսկ կամավոր կերպով արձագանքել են թուրքական ծագման ապրանքների նկատմամբ իրենց վերաբերմունքը՝ սահմանափակելով դրանց վաճառքը և ձեռնպահ մնալով նմանատիպ ապրանքների ձեռքբերումից:
E-draft-ում հրապարակված փաստաթղթի համաձայն՝ տվյալ ապրանքների ներմուծման սահմանափակման պարագայում հայկական շուկայում այդ ապրանքների պակասուրդ չի առաջանա, քանի որ դրանք հեշտությամբ կլրացվեն այլ շուկաներից Հայաստան ներմուծումների միջոցով կամ տեղական արտադրության շնորհիվ, ինչն, իհարկե, առավել նախընտրելի է:
2019 թվականին Թուրքիայից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումն ըստ ծագման երկրի հատկանիշի կազմել է 268.1 մլն.ԱՄՆ դոլար։ Թուրքիայից ներմուծվող հիմնական խոշոր ապրանքնախմբերն են՝ hագուստ՝ 69.4 մլն ԱՄՆ դոլար, ցիտրուսային պտուղ՝ 10.3 մլն ԱՄՆ դոլար, մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմներ (էլ. ջեռուցիչ, սառնարան)՝ 35.3 մլն ԱՄՆ դոլար, նավթ և նավթամթերք՝ 24.3 մլն ԱՄՆ դոլար, քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանք՝ 23.6 մլն ԱՄՆ դոլար, ոչ թանկարժեք մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրեր՝ 21.6 մլն ԱՄՆ դոլար։
2019 թվականին Թուրքիայից ներմուծված 128 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով ապրանքների կազմում, նախնական գնահատականներով վերջնական սպառման ապրանքները կազմում են մոտ 100 մլրդ դրամ։ Միջանկյալ սպառման ապրանքների արժեքը կազմում է 28 մլրդ դրամ։

Армения вводит запрет на импорт турецких товаров 10/16/2020   13:44  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство экономики Армении  ввело в обращение законопроект правительства РА о запрете импорта в страну товаров турецкого происхождения сроком на шесть месяцев.
Документ опубликован на едином портале проектов нормативных актов E-draft.
Указывается, что ограничение экономического характера на импорт товаров турецкого происхождения в первую очередь заключает в себе компонент безопасности, поскольку факт, что Турция открыто поддерживает Азербайджан в развязанных против Арцаха боевых и террористических действиях”, - говорится в документе.
Отмечается, что власти Турции своими провокационными призывами, поставками вооружения Азербайджану и переброской наемников-террористов в регион подрывают стабильность в регионе, процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на достижение этого.
Министерство также констатирует, что запрет на импорт товаров турецкого происхождения подразумевает не только введение санкции экономического характера, но тем самым пресекаются угрозы разного рода путем импорта товаров конечного потребления из враждебно настроенной страны.
Следует отметить, что часть наших субъектов и населения уже на добровольной основе высказало свою позицию относительно товаров турецкого происхождения, ограничив их продажу и воздерживаясь от приобретения подобной продукции.
Согласно опубликованному на портале E-draft документу, в случае ограничения ввоза данных товаров на армянском рынке не возникнет дефицита, поскольку они легко будут замещены ввозимой в Армению и других стран товарами или продукцией отечественного производства, что гораздо предпочтительнее.
11:46 16/10/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Парламент Люксембурга принял резолюцию, осуждающую развязанные Азербайджаном военные действия
11:31 16/10/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Если не хочешь проиграть в войне, то не проиграешь - Арцрун Ованнисян
11:26 16/10/2020  |  КоронавирусВ Армении зафиксирован новый антирекорд по числу заразившихся коронавирусом за сутки