ՀՀ եւ ԱՀ դրոշով փաթաթված, պաշտպանության միջոցներից զրկված հայ գերիներին սպանելու դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցվել 10/16/2020   16:21  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ է ընդունվել ՀՀ եւ ԱՀ դրոշով փաթաթված, պաշտպանության միջոցներից զրկված հայ գերիներին սպանելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը։
ԱՀ քննչական կոմիտեում վարույթ է ընդունվել ԱՀ գլխավոր դատախազի կողմից հարուցված քրեական գործը՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 7:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ ԱՀ շփման գծի ողջ երկայնքով հարձակման անցելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումների ուղեկցությամբ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և ագրեսիայի ակտ իրականացնելու դեպքի առթիվ:
Մասնավորապես, 2020թ. հոկտեմբերի 15-ին համացանցում տարածված տեսանյութի կապակցությամբ իրականացված համապատասխան միջոցառուների հիման վրա ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը, ներթափանցել է ԱՀ Հադրութ քաղաք, որտեղ թույլ տալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ, Արթուր Մկրտչյան փողոցում կրակահերթով, կրակոցներ արձակելով սպանել է ՀՀ դրոշով փաթաթված, պաշտպանության միջոցներից զրկված և փաստացի գերի վերցված Հադրութ քաղաքի 1947թ. և 1995թ. ծնված քաղաքացիական երկու անձանց:
ԱՀ քրեական օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով վարույթ ընդունված քրեական գործի նախաքնությունը շարունակվում է:
16:13 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ԱՀ Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա համայնքի հրետակոծության հետևանքները
15:55 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Անհնար է հային հաղթել». Սամցխե-Ջավախքի հայերը ցույցեր և դրամահավաք են կազմակերպել
14:14 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Նախիջևանի Օրդուբադ շրջանի ուղղությամբ որևէ հրթիռ չի արձակվել. Շուշան Ստեփանյան
13:40 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայ բժիշկները վիրահատել են ադրբեջանցի ռազմագերուն

Уголовное дело возбуждено по факту жестокого убийства азербайджанскими ВС двух пленных мирных жителей Арцаха 10/16/2020   16:54  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Следственный комитет Республики Арцах принял к производству уголовное дело, возбужденное по факту убийства армянских пленных, лишенных средств защиты. Об этом сообщает СК Арцаха.
Следственный комитет Арцаха принял к производству возбужденное генеральным прокурором республики уголовное дело по факту предпринятого военно-политическим руководством Азербайджана 27-го сентября 2020 года, около 07:15 в нарушение целого ряда требований  международных договоров, с применением  минометов, ракетной артиллерии, авиации и беспилотников нападения по всеми периметру линии соприкосновения с Республикой Арцах, развязывания агрессивной войны, сопровождающейся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права, и совершения акта агрессии.
В частности, как говорится в сообщении, согласно фактическим данным, добытым на основании соответствующих мероприятий, проведенных в связи с распространенным 15 октября 2020 года в Сети видеоматериалом, диверсионная группа ВС Азербайджана проникла в город Гадрут Республики Арцах, где она, допустив серьезные нарушения норм международного гуманитарного права, на улице Артура Мкртчяна, выпустив очередь, застрелила двух гражданских лиц – жителей Гадрута(1947 г.р. и 1995 г.р.), обмотанных во флаг Республики Армения, лишенных средств защиты и фактически взятых в плен.
Предварительное следствие по принятому к производству уголовному делу по пункту 1 части 1 статьи 416 УК Республики Арцах продолжается.