Հորդորում ենք միջազգային հանրությանը հասցեական անդրադառնալ հակամարտության այն կողմին, որը խուսափում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումից․ ՊՆ 10/16/2020 15:30 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, իրենց հայտարարություններում և կոչերում լինել հասցեական․
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է, որ ՀՀ ԶՈՒ և Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները պատրաստ են պահպանել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ստորագրված հումանիտար հրադադարի պայմանները, ինչպես նաև կիրառել հրադադարի ռեժիմի դիտարկման համաձայնեցված կարգավորումները:
Այս առումով հորդորում ենք միջազգային հանրությանը, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, իրենց հայտարարություններում և կոչերում հասցեական անդրադառնալ հակամարտության այն կողմին, որը զանազան միջոցներով խուսափում է հրադադարի ռեժիմի և այդ ռեժիմի պահպանման համար անհրաժեշտ վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հաստատումից»,- ասվում է ՊՆ հայտարարությունում։

МО Армении призвало МГ ОБСЕ адресно указывать сторону, уклоняющуюся от соблюдения режима прекращения огня 10/16/2020   16:21  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство обороны Армении вновь подтверждает, что подразделения ВС РА и Армии обороны Арцаха готовы соблюдать условия достигнутой в Москве 10 октября договоренности о прекращения огня в гуманитарных целях, а также применить согласованные методы мониторинга режима прекращения огня.
"В этой связи призываем международное сообщество, в частности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в своих заявлениях и призывах адресно указывать сторону конфликта, которая различными средствами уклоняется от режима прекращения огня и утверждения верификационных механизмов, необходимых для соблюдения данного режима”, - говорится в заявлении Минобороны Армении.