«Անհնար է հային հաղթել». Սամցխե-Ջավախքի հայերը ցույցեր և դրամահավաք են կազմակերպել 10/16/2020   15:55  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Համայն հայությունը Սամցխե-Ջավախեթիում, ինչպես նաև ամբողջ Վրաստանում համախմբված ուժերով փորձում են իրենց օգնությունը ցուցաբերել Արցախին։ Այդ օգնությունը տարբեր ձևերով է արտահայտվում։
«Ջավախքում այն, ինչ այս օրերին կատարվում է, կարելի է ասել, աննախադեպ է։ Պատերազմի առաջին օրերին ջավախահայերը փակեցին Կարծախի սահմանակետը, որը Թուրքիան միացնում է Վրաստանին։ Եվ ասում էին, եթե մեր ապրանքներին չի թույլատրվում մուտք գործել Հայաստան, ուրեմն թուրքական բեռնատարները ևս չեն մտնելու Վրաստան», - «Հայերն այսօր»-ին պատմել է Սամցխե-Ջավախքի մեդիա վերլուծական կենտրոն ՀԿ տնօրեին Էդուարդ Այվազյանը։
Այվազյանի խոսքով՝ վերջին օրերին մոտ կես միլիոն դոլար գումար է հավաքվել։ Գումարի մի մասը տարբեր ձևերով է ուղարկվել. «Դեղորայքով ևս կարողացել ենք օգնել, ինչպես նաև քնապարկերով և տարբեր այլ իրերով, բայց հիմնական գումարը փոխանցվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ Եվ մինչև օրս դրամահավաքը չի դադարում Ջավախքում և տարբեր գյուղերում»։
Օրեր առաջ Ախալցխայի, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի հայերը հավաքվել էին Ախալքալաքի մարզադաշտում և իրենց վճռական աջակցությունն էին հայտնել Արցախին։
«Ամեն գնով և ամեն ինչով պատրաստ ենք օգնել Արցախի հայությանը, որպեսզի Արցախը կարողանա գոյատևել այս պայքարում և արցախահայությունը ցեղասպանության չենթարկվի, անպայման հաղթանակով դուրս գա։ Երբ պատերազմն ավարտվի, մենք էլի ու էլի պետք է ազգովի կառուցենք Ստեփանակերտը, Շուշին և մնացած քաղաքները, և այդպես էլ կլինի», - ասել է Էդուարդ Այվազյանը։
14:14 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Նախիջևանի Օրդուբադ շրջանի ուղղությամբ որևէ հրթիռ չի արձակվել. Շուշան Ստեփանյան
13:40 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայ բժիշկները վիրահատել են ադրբեջանցի ռազմագերուն
12:49 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունենք. Լապշինը՝ ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված խաղաղ բնակիչների սպանության մասին

"Невозможно победить армянина". армяне Самцхе-Джавахети организовали демонстрации и сбор средств 10/16/2020   17:55  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Армяне Грузии пытаются помочь Арцаху и делают это разными способами.
“Происходящее в Джавахке в эти дни беспрецедентно. В первые дни войны армяне Джавахка перекрыли КПП "Карцахи", который соединяет Турцию с Грузией. Они говорили, что в условиях запрета на вывоз наших товаров в Армению, в Грузию не должны въезжать и турецкие грузовики», - рассказал "Айерн айсор" директор ОО "Медиа-аналитический  центр Самцхе-Джавахк" Эдуард Айвазян.
По его словам, за последние дни удалось собрать около полумиллиона долларов. Часть суммы разными путями уже доставлена. "Мы смогли помочь и лекарствами, спальными мешками, другими предметами. А основная сумма была передана Всеармянскому фонду "Айастан". До сих пор сбор денег в Джавахке и разных селах продолжается", – рассказал Айвазян.
Он также сообщил, что несколько дней назад армяне Ахалцихе, Ахалкалаки и Ниноцминды собрались на стадионе Ахалкалаки, где выразили свою поддержку Арцаху.
"Мы всячески готовы помогать армянам Арцаха, чтоб Арцах вышел из этой создавшейся ситуации с победой. Когда война завершится, мы всей нацией должны построить Степанакерт, Шуши и другие города. Так оно и будет", – заявил Эдуард Айвазян.