Արցախում ազատ տեղաշարժի իրավունքի որոշակի սահմանափակումներ են մտցվել 10/15/2020   13:07  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ հրամանագիր է ստորագրել ԱՀ տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմի մասին:
«Հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետության «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի դրույթները, հրամանագիր եմ ստորագրել, որով ԱՀ տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի որոշակի սահմանափակումներ են մտցվել, ինչպես նաև սահմանվել է նշված տարածքից ԱՀ քաղաքացիների դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
Տվյալ հրամանագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելու և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառումն ապահովելու, ուժերի և միջոցների միասնական ղեկավարումն կազմակերպելու նպատակով ստեղծվել է պարետատուն, որի ղեկավարման համար պարետ է նշանակել ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը:
Արցախի Հանրապետության տարածքից ելքը սահմանափակվել է զորահավաքային զորակոչի ենթակա ԱՀ քաղաքացիների համար և թույլատրվում է միայն հատուկ դեպքերում՝ պարետի կողմից տրված անցաթղթի առկայության դեպքում։ Պարետին լիազորվել է նաև, ըստ անհրաժեշտության, սահմանել ԱՀ որոշակի տարածքներ անձանց, տրանսպորտային միջոցների մուտքի (ելքի), այդ տարածքներում գտնվելու և տեղաշարժվելու հատուկ կարգ և պայմաններ»,- տեղեկացրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
11:14 15/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին կշնորհվի գեներալ-գնդապետի զինվորական կոչում

В Арцахе ввели ограничения на свободное передвижение 10/15/2020   14:05  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ, которым вводятся определенные ограничения права на свободное передвижение на территории республики, а также устанавливается особый режим выхода граждан Республики Арцах за ее пределы.
"Принимая за основу положения Закона Республики Арцах «О правовом режиме военного положения», я подписал указ, которым вводятся определенные ограничения права на свободное передвижение на территории Республики Арцах, а также устанавливается особый режим выхода граждан Республики Арцах за пределы названной территории", - сообщил Арутюнян на своей странице в Facebook.
Для осуществления мероприятий, предусмотренных данным указом, а также обеспечения применения временных ограничений прав и свобод и организации единого управления силами и средствами, создана комендатура, для управления которой комендантом назначен директор Государственной службы чрезвычайных ситуаций Республики Арцах Карен Саргсян.
"Выход за пределы территории Республики Арцах ограничен для граждан Республики Арцах, подлежащих мобилизационному призыву, и разрешен только в особых случаях, при наличии пропуска, предоставленного комендантом. Комендант также уполномочен, в случае необходимости, устанавливать особый порядок и условия въезда (выезда) лиц и транспортных средств на определенные территории Республики Арцах, а также нахождения и перемещения по данным территориям", - сообщил Арутюнян.