Ադրբեջանը Թուրքիայի բացահայտ սադրանքով ձգտում է ընդարձակել ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհագրությունը.ԱԳՆ 10/14/2020 15:00 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարույթյուն է տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը.
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն արդեն հայտնել է, որ հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկան՝ ընդամենը մերկապարանոց ենթադրությունների հիման վրա, թե, իբր, այդ տեխնիկան «պատրաստ է եղել հարվածել Ադրբեջանի խաղաղ բնակավայրերին»։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է իրականացնել հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտոգործնախարարների համատեղ հայտարարությամբ հաստատվող կրակի դադարեցումը, այլև Թուրքիայի բացահայտ սադրանքով ձգտում է ընդարձակել ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհագրությունը՝ արդեն նախահարձակ լինելով և բացահայտ ագրեսիա իրականացնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Ադրբեջանական կողմի բոլոր գործողություններն արժանանալու են համարժեք պատասխանի՝ ՀՀ ԶՈՒ իրենց տրամադրության տակ եղած միջոցներով:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը և նախազգուշացնում, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ունենալու են անդառնալի ռազմաքաղաքական հետևանքներ, որոնց ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարությունում:

Провокации Азербайджана будут иметь необратимые военно-политические последствия - заявление МИД Армении в ответ на обстрел суверенной территории 10/14/2020   15:36  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
МИД Армении сегодня выступил с заявлением относительно предпринятой Азербайджаном попытки агрессии в отношении суверенной территории Армении территории Армении.
Министерство обороны Армении уже заявляло, что 14 октября ВС Азербайджана взяли под прицел военную технику, несущую службу в районе Вардениса на территории Армении, основываясь только на голословном предположении, что техника якобы “была готова нанести удар по мирным населенным пунктам Азербайджана”, - отмечается в заявлении МИД Армении.
В МИД назвали очевидным, что Азербайджан не только отказывается соблюдать режим прекращения огня, установленный совместным заявлением глав МИД России, Армении и Азербайджана от 10 октября по инициативе президента России Путина, но и по открытой провокации Турции стремится расширить географию карабахского конфликта, наступая и проявляя открытую агрессию уже в отношении суверенной территории Армении.
Как отметили в МИД Армении, что Азербайджан не только отказывается соблюдать режим прекращения огня, установленный совместным заявлением глав МИД России, Армении и Азербайджана от 10 октября по инициативе президента РФ Путина, но и по открытой провокации Турции стремится расширить географию карабахского конфликта, наступая и проявляя открытую агрессию уже в отношении суверенной территории Армении.
“Все действия азербайджанской стороны получат соразмерный ответ ВС Армении посредством имеющихся в их распоряжении средств. Решительно осуждаем попытку вооруженной агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении и предупреждаем, что провокационные действия Азербайджана будут иметь необратимые военно-политические последствия, всю ответственность за которые несет руководство Азербайджана”, - подчеркивается в заявлении.