Քանի դեռ Թուրքիայի դիրքորոշումը չի փոխվել՝ Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները. Նիկոլ Փաշինյան 10/13/2020 23:28 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Reuters գործակալությանը, որի մասին հոդվածը ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը ներկայացրել է։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեքշաբթի ասաց, որ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշման փոփոխությունը կարող է դրդել Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
Բայց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ շաբաթ օրը Մոսկվայում ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնությունից հետո կայացած իր առաջին հարցազրույցում նա չնշեց գեթ մեկ ազդակ առ այն, որ Անկարայի դիրքորոշումը փոփոխության էր ենթարկվել:
Խոսելով խորհրդային ժամանակների ժառանգություն հանդիսացող և Երևանի կենտրոնում գտնվող Կառավարության շենքում՝ Փաշինյանը Թուրքիային մեղադրեց հրադադարի ռեժիմը վիժեցնելու և իր ծավալապաշտական նկրտումերին համահունչ Հարավային Կովկաս թափանցելու փորձ կատարելու մեջ:
«Համոզված եմ, որ քանի դեռ Թուրքիայի դիրքորոշումը չի փոխվել, Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները», - ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև ասաց, որ մինչև հրադադարի մասին համաձայնագրի ընդունումը Թուրքիան արդեն հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը չպետք է դադարեցնի ռազմական գործողությունները: Իսկ համաձայնագրի ընդունումից հետո տեղի ունեցավ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի զանգը Ադրբեջան, որը, ըստ էության, հրահանգ էր՝ ոչ մի դեպքում չհամարձակվել դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Թուրքիան Հարավային Կովկաս է եկել՝ շարունակելու իր այն քաղաքականությունը, որը նա վարում է Միջերկրական տարածաշրջանում, Հունաստանի նկատմամբ, Կիպրոսի նկատմամբ, Լիբիայում, Սիրիայում, Իրաքում: Դա էքսպանսիոնիստական քաղաքականություն է:
Հայտնի են Թուրքիայի էքսպանսիոնիստական պլանները դեպի հյուսիս, դեպի արևելք և դեպի հարավ-արևելք, և խնդիրն այն է, որ Հարավային Կովկասում հայերը վերջին խոչընդոտն են՝ այդ էքսպանսիոնիստական քաղաքականությունը վարելու ճանապարհին: Եվ հիմա Թուրքիան ամենևին էլ Ղարաբաղի հարց չի լուծում: Թուրքիան փորձում է շարունակել հայերի ցեղասպանության իր քաղաքականությունը, որովհետև Հարավային Կովկասում Հայաստանը և հայությունը վերջին խոչընդոտն են նրա էքսպանսիայի ճանապարհին՝ դեպի հյուսիս, դեպի արևելք և դեպի հարավ-արևելք», - ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը կրկնեց՝ Թուրքիան շարունակում է Օսմանյան կայսրության 20-րդ դարասկզբի քաղաքականությունը, ինչը նա որակեց որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն:
«Ամբողջ Հարավային Կովկասը կդառնա Սիրիա, և այդ կրակը կտարածվի դեպի հյուսիս, դեպի հարավ՝ շատ արագ, գործնականում ամիսների ընթացքում և ավելի երկարաժամկետ՝ դեպի արևելք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը»:

Пока Турция не изменит свою позицию, Азербайджан не прекратит боевые действия - Пашинян 10/14/2020   09:20  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью агентству Reuters. Статью об интервью пресс-служба правительства представляет ниже:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил во вторник, что только изменение позиции Турции по Нагорному Карабаху может заставить Азербайджан прекратить военные действия.
Но в своем первом интервью с тех пор, как в субботу в Москве была достигнута договоренность о прекращении огня в конфликте вокруг Нагорного Карабаха, он отметил, что не видит ни одного сигнала об изменении позиции Анкары.
Выступая в своей официальной резиденции - огромном здании советской эпохи в центре Еревана, Пашинян обвинил Турцию в срыве режима прекращения огня и попытках прорваться в более широкий регион Южного Кавказа для реализации своих экспансионистских амбиций.
“Убежден, что пока Турция не изменит свою позицию, Азербайджан не прекратит боевые действия”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении также сказал, что перед переговорами о прекращении огня Турция публично заявила, что Азербайджан не должен прекращать боевые действия. После достижения договоренности глава МИД Турции позвонил в Азербайджан, что, по сути, было приказом ни при каких обстоятельствах не прекращать боевые действия.
“Турция пришла на Южный Кавказ, чтобы продолжить политику, которую она проводит в Средиземноморье, против Греции и Кипра, или в Ливии, в Сирии, в Ираке. Это экспансионистская политика.
Экспансионистские планы Турции на север, восток и юго-восток хорошо известны. Проблема в том, что армяне на Южном Кавказе являются последним препятствием на пути проведения этой экспансионистской политики. И теперь Турция решает совсем не карабахский вопрос. Турция пытается продолжить свою политику Геноцида армян, потому что на Южном Кавказе Армения и армяне являются последним препятствием на пути ее экспансии на север, на восток, на юго-восток”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении повторил, что Турция продолжает политику Османской империи начала 20 века, которую он назвал продолжением Геноцида армян.
“Весь Южный Кавказ превратится в Сирию, и этот огонь будет распространяться на север и на юг очень быстро, практически в течение нескольких месяцев, а на более длительный период времени - на восток”, - сказал Никол Пашинян».