Զոհրաբ Մնացականյանը փակ քննարկում-հանդիպում է ունեցել ռուս փորձագետների և քաղաքագետների հետ 10/13/2020   10:31  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Ռիա Նովոստի» լրատվական գործակալությունում փակ քննարկում-հանդիպում ունեցավ ռուս փորձագետների և քաղաքագետների հետ:
Հանդիպման ընթացքում շոշափվեցին տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին առնչվող բազմաբովանդակ հարցեր: Քննարկման առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Թուրքիայի գործուն միջամտությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունն էր:
Նախարար Մնացականյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից պատերազմի վարման ոչ իրավաչափ մեթոդների վրա, որոնք ուղեկցվում են միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներով:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային դերակատարների գործելաոճին, որով փորձ է արվում տարածաշրջանում փոփոխել հավասարակշռությունը և անվտանգային ընկալումները: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը քննարկման մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին, ծայրահեղական խմբավորումներին ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավման միջոցով տարածաշրջանային անկայունության հրահրմանն ուղղված Թուրքիայի խաթարիչ քաղաքականության վրա:
18:19 12/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությունն արտահայտվում է տարածաշրջանում ահաբեկիչների ներկայությամբ և Ադրբեջանին ակտիվ ռազմական աջակցությամբ. Մնացականյան
17:35 12/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանը եղել և մնում է ԼՂ անվտանգության երաշխիքը. Զոհրաբ Մնացականյան
21:00 11/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը վաղը կհանդիպի Սերգեյ Լավրովի հետ
18:54 30/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Կայացել է Զոհրաբ Մնացականյանի և Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցը․ԱԳՆ

Зограб Мнацаканян в Москве провел встречу с российскими экспертами и политологами 10/13/2020   12:02  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В рамках официального визита в Москву министр иностранных дел Зограб Мнацаканян провел закрытую встречу-обсуждение с российскими экспертами и политологами в информационном агентстве “РИА Новости”.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи был затронут широкий спектр вопросов, касающихся региональных и международных событий.
В ходе встречи была обсуждена ситуация, созданная широкомасштабной агрессией, развязанной Азербайджаном при действенном вмешательстве Турции в зону нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мнацаканян обратил внимание присутствующих на неправомерные методы ведения войны со стороны военно-политического руководства Азербайджана, которые сопровождаются грубейшими нарушениями международного права.
В ходе обсуждения был затронут также метод работы внерегиональных игроков на Южном Кавказе, которым предпринимается попытка изменить баланс и восприятие безопасности в регионе. В этом контексте министр Мнацаканян обратил внимание участников обсуждения на подрывную политику Турции, направленную на подстрекательство региональной нестабильности посредством вовлечения в военные действия иностранных боевиков-террористов и экстремистских группировок.