ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են արել՝ քայլեր ձեռնարկել հրադադարի պայմանները կատարելու ուղղությամբ 10/13/2020 17:11 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Շտեֆան Վիսկոնտին ու Էնդրյու Շոֆերը ՀՀ արտգործնախարար Զ.Մնացականյանի հետ հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ ։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ համանախագահները մտահոգված են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շարունակվող բռնության կապակցությամբ։ Նրանք կոչ են անում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված հրադադարի պայմանները կատարելու ուղղությամբ՝ տարածաշրջանի համար աղետալի հետևանքները կանխելու նպատակով։
Համանախագահները կրկին ընդգծել են, որ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի առկայությունն անընդունելի է ցանկացած պարագայում։ Համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ կյանքի կոչել մարդասիրական հրադադարը, որպեսզի հնարավոր լինի փոխանակել զոհվածների դիակներն ու ռազմագերիներին։
Նրանք կողմերին կոչ են արել անհապաղ համաձայնեցնել հրադադարի վերահսկման մեխանիզմները։ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ զրույցից հետո համանախագահները նշել են, որ աշխատում են երկու կողմի հետ էլ Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքական կարգավորման հասնելու ուղղությամբ։

Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали стороны срочно согласовать механизмы верификации прекращения огня 10/13/2020   17:31  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ) Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) после встречи с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном выступили с совместным заявлением.
В заявлении отмечается, что сопредседатели обеспокоены эскалацией насилия в зоне карабахского конфликта. Они призвали президента Азербайджан Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна срочно принять меры по выполнению условий достигнутой 10 октября в Москве договоренности о  прекращении огня во избежание катастрофических для региона последствий.
Сопредседатели вновь подчеркнули недопустимость жертв среди гражданского населения ни при каких обстоятельствах. Сопредседатели призывают стороны незамедлительно привести в исполнение договоренность о гуманитарном прекращении огня, чтобы провести обмен телами и военнопленными.
Сопредседатели призывают стороны в срочном порядке согласовать механизмы верификации прекращения огня.
По итогам бесед с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым сопредседатели отметили, что работают со сторонами по основным вопросам процесса политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта с целью достижения решения путем переговоров.