Թալիշի դեպքերը կրկնվել են Հադրութում. ԱՀ ՄԻՊ (լուսանկարներ 18+) 10/12/2020   13:27  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Թալիշի դեպքերը կրկնվել են Հադրութում. ԱՀ ՄԻՊ
Հադրութում տեղի ունեցածը նման է 2016թ ապրիլին Թալիշում տեղի ունեցած դեպքերին։ Թալիշի դեպքերը կրկնվել են Հադրութում, քանի որ իրենք անզեն, անօգնական, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ուղիղ կերպով թիրախավորել, սպանել են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով արդեն 15-րդ օրն է, ինչ փաստացի պատերազմ է ընթանում: Չնայած հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12-ից հումանիտար հրադադար հայտարարելու մասին Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների ձեռք բերած պայմանավորվածությանը, Ադրբեջանը խախտել է այն՝ հրթիռակոծելով Ստեփանակերտը և այլ բնակավայրեր, դիվերսիոն ներթափանցում իրականացրել՝ Հադրութ քաղաքի ուղղությամբ։ Թեև հակառակորդի առաջխաղացումը կանխվել է, բայց թշնամին, հավատարիմ մնալով իր ձեռագրին, սպանել է երկու քաղաքացիական անձի՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխայի և նրա մորը: Նման դեպք տեղի է ունեցել նաև 2016թ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, երբ ադրբեջանցիները մտել են տարեց ամուսինների տուն, սպանել նարանց, ապա կտրել ականջները:
Արտակ Բեգլարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ լուսանկարներ է հրապարակվել, որտեղ երևում է, որ տղայի ձեռքի ափին ևս կրակել են, ինչը նշանակում է, որ հաշմանդամություն ունեցող տղան ձեռքը բարձրացրել է պաշտպանվելու կամ ցույց տալու համար, որ զինված չէ։
«Այստեղից ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը նորից շարունակում են տեռորիզմը, նորից շարունակում են պատերազմական հանցագործությունները և դրա խորքում ընկած է նաև հայատյացության ընդգծված տրամադրությունները» ,- նշեց Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ Հադրութի դեպքերը դեռևս ավելի մանրամասն չենք կարողացել պարզել։
Անդրադառնալով զինծառայողների մարմինների նկատմամբ հնարավոր ոտնձգություններին՝ Բեգլարյանը նշեց, որ կան որոշ տեսանյութեր, այդ թվում՝ վարձկան ահաբեկիչների մասնակցությամբ, ինչի հիման վրա են ասում, որ բարձր հավանականությամբ արդեն նմանատիպ դեպքեր, խոշտանգումներ, վայրագություններ արձանագրվել են։
«Հաշվի առնելով նաև 2016թ բացասական փորձառությունը, դրան անպատժելիությունը, ավելին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսումը, այնուհետև՝ հայատյացության քաղաքականության ակտիվ շարունակությունը և վարձկան ահաբեկիչների ընդգրկումն այս պատերազմում, հավանականությունը շատ բարձր է, որ հայ զինծառայողների մարմինների հանդեպ նման վայրագությունները կկրկնվեն»,- նշեց Բեգլարյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 27-ից առ այսօր բազմաթիվ կոնվենցիաներ, այդ թվում՝ Ժնևյան, խախտվել են, սակայն խախտումների վերաբերյալ ավելի հստակ իրավական վերլուծություններ կներկայացվեն, երբ ակնհայտորեն ապացուցվի և ծավալները հասկացվի ՝ զինծառայողների և նրանց մարմինների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների։
Նշենք, որ ԱՀ ՄԻՊ-ի զեկույցի համաձայն՝ մինչև հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ սպանվել է ընդհանուր 20 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 12 տղամարդ: Մանկահասակ երեխան, հինգ կանայք և չորս տղամարդիկ սպանվել են իրենց տան բակում, իսկ մյուսները՝ տարբեր հանրային վայրերում (կենտրոնական հրապարակ, թաղամաս):
Բեգլարյանն արձանագրեց, որ քաղաքացիական օբյեկտները և բնակիչները թիրախավորվել են՝ հրետանիով, հրթիռային միջոցներով և ԱԹՍ-ներով, ինչի հետևանքով արդեն կան բազմաթիվ զոհեր։ Բեգլարյանը նշեց, որ զեկույցը բազմաթիվ խողովակներով, բազմաթիվ տեղեր ուղարկվել է և կշարունակեն դեռևս ուղարկել։ Նրա փոխանցմամբ՝ միջազգային կառույցներից դեռևս արձագանք չկա։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ձեռնարկել Արցախի շփման գծի ամբողջ երկայնքով, որին մասնակցում է նաեւ Թուրքիան, վարձկան-ահաբեկիչներ՝ Սմերչ, Պոլոնեզ, թուրքական Կասիրգա եւ այլ զինատեսակներով հրթիռակոծելով խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ ու ընդգծել՝ Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում նրանց Ադրբեջան։ Հայաստանում եւ Արցախում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Թեև հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12-ից հումանիտար հրադադար հայտարարելու մասին Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների ձեռք բերած պայմանավորվածությանը, Ադրբեջանը խախտել է հրադադարը:
ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը երեկ ադրբեջանական վայրագությունները փաստող լուսանկարներ է հրապարակել. կից ներկայացվում են լուսանկարները

События в Талише повторились в Гадруте - омбудсмен Арцаха 10/12/2020 14:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
События в Гадруте похожи на события в Талише в апреле 2016 года, потому что азербайджанцы убили безоружных, беспомощных людей, в том числе лиц с инвалидностью. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.
Вследствие развязанной Азербайджаном военной агрессии против Арцаха уже 15 дней, как идет война. Несмотря на достигнутую по итогам встречи глав МИД Армении, РФ и Азербайджана в Москве договоренность о прекращении огня с 12:00 10 октября гуманитарных целях, Баку проигнорировал его, снова подвергнув ракетному обстрелу Степанакерт и другие населенные пункты, а также предпринял диверсионную вылазку в направлении города Гадрута. Хотя продвижение противника было пресечено, но враг, оставаясь верным своему почерку, убил женщину и ее сына с инвалидностью. Аналогичный случай произошел в ходе Апрельской войны 2016 года, когда азербайджанцы проникли в дом к пожилым супругам, убили их и отрезали им уши.
Артак Бегларян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил, что опубликованы снимки, на которых видно, что мальчику с инвалидностью прострелили ладонь, что означает, что парень поднял руку, чтобы защититься, или показать, что не вооружен.
"Из этого явствует, что азербайджанские вооруженные силы снова продолжают терроризм, вновь продолжают совершать военные преступления, и в их основе их лежат и подчеркнуто армянофобские настроения", - сказал Бегларян, добавив, что события в Гадруте еще удалось до конца прояснить.
Коснувшись возможного надругательства над телами военнослужащих, Бегларян отметил, что есть ряд видеоматериалов, в том числе с участием террористов-наемников, на основе которых они заявляют о высокой вероятности подобных случаев, учинения пыток и зверств.
"С учетом также негативного опыта 2016 года, безнаказанности за них, более того, поощрения со стороны властей Азербайджана, а затем активного продолжения политики армянофобии и привлечения террористов-наемников к участию в этой войне, вероятность повторного учинения зверств над телами армянских военнослужащих очень высока", - отметил Бегларян.
Он также заявил, что с 27-го сентября по сей день противник нарушил многочисленные конвенции, в том числе Женевскую.
Согласно докладу омбудсмена Арцаха, до 9 октября включительно было убито 20 мирных жителей, среди которых одна малолетняя девочка, семь женщин и 12 мужчин. Малолетний ребенок, пятеро женщин и четверо мужчин были убиты в своих домах, а остальные – в различных общественных местах.
Бегларян констатировал, что в гражданские объекты и мирных жителей целились из артиллерии, ракетных систем и беспилотников, что привело к многочисленным жертвам. Бегларян сообщил, что доклад был передан различным структурам по многим каналам, и этот процесс будет продолжен. По его словам, реакции от международных структур пока нет.
Напомним, 27 сентября Азербайджан начал военную агрессию против Арцах вдоль всей линии соприкосновения, в которой участвуют также Турция и террористы-наемники, обстреливая из реактивных систем залпового огня "Смерч", "Полонез", турецкой РСЗО "Касирга" мирные населенные пункты, в том числе столицу Арцаха – Степанакерт.
В МИД Армении заявили, что фактически сложилась ситуация, когда народ Арцаха сражается с турецко-азербайджанским союзом.
"Турция, которая сто лет назад истребила армянский народ, проживающий на своей исторической родине, и до сих пор оправдывает это преступление, в настоящее время всеми возможными средствами поддерживает Азербайджан для совершения тех же актов геноцида на Южном Кавказе. Этот геноцидальный турецко-азербайджанский союз представляет собой серьезную угрозу для народов региона", - говорилось в заявлении.
Как ранее указали в ведомстве, согласно достоверным источникам, Турция вербует иностранных боевиков-террористов и переправляет их в Азербайджан.
МИД РА отметил, что Армения и Арцах полны решимости всем своим потенциалом противостоять замыслам этого союза и нейтрализовать их.