Եթե չզգանք Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման` դիմելու եմ Արցախի անկախության ճանաչման հարցով. ԱՀ նախագահ 10/11/2020 10:45 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Եթե առաջիկա մեկ-երկու օրվա ընթացքում մենք չզգանք Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, դիմելու եմ առաջին հերթին ՀՀ իշխանություններին՝ ճանաչելու Արցախի անկախությունը, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցներին և աշխարհի բոլոր երկրներին։ Այս մասին ասուլիսին ասել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Այդտեղ կտեսնենք այն երկրների ցանկը, որոնք հարգում են մարդու իրավունքները, միջազգային իրավունքները և աշխարհը կտեսնի այն երկրների ցանկը, որոնք աջակցում են տեռորիզմին։ Այն պետությունները, որոնք աջակցում են Ադրբեջանին, աջակցում են տեռորիզմը»- ֊նշեց Հարությունյանը։
Ըստ նրա՝ եթե Ադրբեջանը չհարգի միջազգային կառույցների կոչը, ՌԴ միջնորդությունը և չգնա կրակի դադարեցման՝ առաջին հերթին հումանիտար, ապա՝ բանակցությունների, դա ևս կապացուցի, որ այս տարածաշրջանում ոչ թե ղարաբաղաադրբեջանական պայքար է, ոչ թե Արցախի ժողովրդի ապագայի խնդիրն է, այլ՝ թաքնված է շատ ավելի ծանր, մարդկությանը վտանգ սպառնացող խնդիրներ կամ ծրագրեր։
Ինչ վերաբերում է այս պահին տիրող իրավիճակին, Հարությունյանը նշեց, որ այս պահին հարաբերական հանգիստ է, սակայն հայտնի չէ, թե որքանով է այդ հանգիստը երկարատև լինելու, իսկ առաջնագծում փոքր հրաձգություններ կան, դիրքային մարտեր, կիրառվում է սովորական հրետանի։ Ինչ վերաբերում է երեկվա դրությանը, ապա արձանագրում ենք, որ հրադադար չի եղել։

Арцах в ближайшие 1-2 дня может обратиться к властям Армении с предложением признать независимость республики 10/11/2020   10:57  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян на пресс-конференции в воскресенье не исключил вероятности обращения к властям Армении признать независимость Арцаха.
"Если в ближайшие 1-2 дня мы не увидим готовности Азербайджана к мирному урегулированию вопроса, то я обращусь, в первую очередь, к властям Армении с предложением признать независимость Арцаха, а также к международным структурам и всем странам мира”, - заявил Арутюнян.
Президент Арцаха отметил, таким образом, прояснится список стран, которые уважают права человека, международные права, право наций на самоопределение, и мир увидит перечень стран, которые содействуют терроризму.
"Поскольку те государства, которые поддерживают Азербайджан, содействуют международному терроризму. Нужно составить список, чтобы народ этих стран осознавал действия своих властей, которые должны будут ответить перед богом”, - сказал Арутюнян.
По словам президента Арцаха, если Азербайджан не будет уважать призыв международных структур, посредничество РФ и не пойдет на прекращение огня, в первую очередь на гуманитарное, а затем - на переговоры, то этим он вновь докажет, что в этом регионе имеет место не карабахско-азербайджанское противостояние, происходящее касается не вопроса будущего народа Арцаха, а скрыты гораздо более вопиющие планы, заключающие в себе угрозу для человечества.
Что касается текущей ситуации, Арутюнян сообщил, что в данный момент относительно спокойно, однако пока не известно, как долго продлится это затишье. Он также сообщил, что на передовой идут небольшие перестрелки, применяется обычная артиллерия. Что касается обстановки на вчерашний день, то мы констатируем, что прекращения огня не было.