Արցախի նկատմամբ ռազմական ագրեսիային Թուրքիայի մասնակցության վերաբորյալ նոր ապացույցներ են ներկայացվել ՄԻԵԴ 10/10/2020 21:48 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ կառավարությունը շարունակում է ՄԻԵԴ ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավուքների խախտման վերաբերյալ անհերքելի ապացույցներ:
Նախորդ օրերի ընթացքում ՄԻԵԴ են ներկայացվել նաև ռազմական գործողություններին Թուրքիայի մասնակցության վերաբերյալ նոր ապացույցներ:
Ներկայացված ապացույցների հիման վրա Ադրբեջանը պատասխանատվության է ենթարկվելու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք խախտումների համար:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք հոկտեմբերի 6-ին ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը եւ միջանկյալ միջոց կիրառել։
Որոշման մեջ մասնավորապես ասված է.Դատարանը վերահաստատում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը եւ կոչ անում ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց։

В ЕСПЧ представлены новые доказательства участия Турции в военной агрессии против Арцаха 10/11/2020 00:04 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Правительство Республики Армения продолжает представлять в ЕСПЧ неопровержимые доказательства нарушений прав человека со стороны Азербайджана. Об этом сообщается на странице представительства РА в ЕСПЧ.
Как отмечается в сообщении, за прошедшие дни в ЕСПЧ были представлены также новые доказательства участия Турции в боевых действиях.
"На основании представленных доказательств Азербайджан будет привлечен к ответственности за ряд нарушений Европейской конвенции о правах человека", - говорится в заявлении представительства”, - говорится в сообщении.
Как ранее сообщалось, 6 октября ЕСПЧ удовлетворил требование правительства Армении и применил обеспечительную меру.
В решении, в частности, говорится, что ЕСПЧ подтверждает решение о применении обеспечительной меры от 29 сентября и призывает все прямо или косвенно вовлеченные страны, в том числе Турцию, воздержаться от нарушения прав гражданского населения, защищаемых Конвенцией.