Հավաստացիացնում եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ մեր ժողովուրդը միասնական է, ինչպես երբեք. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին 10/09/2020   12:37  |  Քաղաքական
Երևանում մեկնարկել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումը։  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմավորել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին։ ԵԱՏՄ խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել նաև ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։ Այսօրվա օրակարգում առաջին հարցը Հայաստանի հետ օդային սահմանները բացելու մասին է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետը չի կարողացել մեկնել Հայաստան՝ նիստին մասնակցելու համար, ուստի, ստիպված են նիստն անցկացնել նրա բացակայությամբ։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսօրվա նիստն ընթանում է Հայաստանի համար բարդ ժանակներում, երկու շաբաթ է, ինչ չեն ավարտվում ռազմական գործողությունները՝ ԼՂ և Ադրբեջանի շփման գծում՝ ժամանակակից սպառազինության բոլոր տեսակների օգտագործմամբ։
«Քաղաքները և գյուղերը, այդ թվում՝ քաղաքացիական օբյեկտները և ենթակառուցվածքները՝ ԼՂ-ն և ՀՀ-ն հրթիռակոծության և հրետակոծության տակ են։ Կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում, սակայն հավաստացիացնում եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ մեր ժողովուրդը միասնական է, ինչպես երբեք և լի է հաստատակամությամբ՝ մինչև վերջ դիմակայելու և մեր ազատությունը և անկախությունը պաշտպանելու»,- նշել է  վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության բոլոր անդամներին՝ այս դժվարին պահին Հայաստան ժամանելու համար։
13:41 25/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՏՄ-ն ապացուցեց իր կայացված լինելը. հիմնական տնտեսական ցուցանիշներում արձանագրվել է դրական դինամիկա. Նիկոլ Փաշինյան
17:27 27/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին
17:21 27/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում պայմանավորվածությունները կապահովեն կառույցի գործունեության համար անհրաժեշտ պայմանները. Փաշինյան
18:04 16/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԵԱՏՄ խորհրդի նիստին
09:05 27/10/2017  |  ՄամուլԵրևան ժամանած ռուսական պատվիրակությունն առանձնապես գոհ չի հեռացել Հայաստանից. «Հրապարակ»
08:51 18/10/2017  |  ՄամուլԴմիտրի Մեդվեդևը ՀՀ կժամանի հոկտեմբերի 24-ին. «Հրապարակ»
11:51 15/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՏՀ Կոլեգիան պետք է մշակի ճանապարհային քարտեզ
17:14 18/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՏՄ նիստում քննարկվել են առևտրատնտեսական համագործակցության խորացմանն ուղղված հարցեր

Пашинян на заседании межправсовета ЕАЭС: наш народ сплочен как никогда и полон решимости выстоять до конца 10/09/2020 13:41 | Политика
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна, сегодня состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Для участия в заседании в Ереван прибыли председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович, премьер-министры государств-членов ЕАЭС - председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко и премьер-министр Республики Казахстан Аскар Мамин. От Кыргызской Республики в заседании принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Кыргызстана в Республике Армения Аликбек Джекшенкулов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна встретил участников заседания Евразийского межправительственного совета. Состоялась церемония протокольного фотографирования, затем заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе.
Премьер-министр выступил с речью в ходе заседания в узком составе, отметив:
Приветствую всех вас в Армении на очередном заседании Евразийского межправительственного совета.
К сожалению, премьер-министр Кыргызской Республики не смог приехать в Армению для участия в заседании Совета, и мы вынуждены проводить заседание без него. Я желаю мира и согласия дружественному народу Кыргызстана и скорейшего урегулирования внутриполитической ситуации в стране.
Сегодняшнее заседание проходит в трудные для Армении времена. Две недели как не прекращаются бои по всей линии соприкосновения в Нагорном Карабахе с применением всех видов современного вооружения. Города и села, а также объекты гражданского назначения и инфраструктура Нагорного Карабаха и Республики Армения находятся под артиллерийским и ракетным обстрелом. Есть множество убитых и раненых, в том числе и среди гражданского населения.
Однако, уверяю вас, что, несмотря на все трудности, наш народ сплочен как никогда и полон решимости выстоять до конца и защитить нашу свободу и независимость.
Я особо хочу поблагодарить всех членов делегаций за приезд в Армению в это непростое время. Это особо ценно для нас.
Желаю всем плодотворной работы и конструктивных обсуждений во благо нашей интеграции и дальнейшего укрепления нашего Союза.
Затем в рамках очередного заседания Евразийского межправительственного совета запланирована встреча в расширенном составе.