«Մենք հավատարիմ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման սկզբունքին և պատրաստ ենք խաղաղության գործընթացի վերականգնմանը». վարչապետ 10/09/2020   15:56  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ Երևանում` Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, այսօր տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը:
Նիստին մասնակցում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը և ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները` Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինը: Ղրղզստանի Հանրապետության կողմից նիստին մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղրղզստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալիկբեկ Ջեկշենկուլովը։
Նեղ կազմով նիստից հետո կայացել է ԵԱՏՄ երկրների վարչապետների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Հայաստանի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում ասել է.
Պատվիրակությունների անդամներ,
Թույլ տվեք սրտանց ողջունել ձեզ Հայաստանում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստում: Ուրախ եմ ձեզ բոլորիդ տեսնել մեր երկրում:
Ցավով պետք է նշեմ, որ Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետը, հայտնի պատճառներով, չկարողացավ ժամանել Հայաստան` մասնակցելու Խորհրդի նիստին։ Այդ պատճառով մեր այսօրվա հանդիպումն անցկացվում է աշխատանքային հանդիպման ձևաչափով: Ղրղզստանի բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն ու ներդաշնակություն և երկրում ներքաղաքական իրավիճակի շուտափույթ կարգավորում:
Ինչպես նշեցի նեղ ձևաչափով նիստի ժամանակ, այսօր մեր երկիրն ու մեր ժողովուրդը դժվար ժամանակներ են ապրում: Երկու շաբաթ առաջ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Ադրբեջանական զորքերը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, ռազմական գործողություններ են իրականացնում՝ օգտագործելով նորագույն տեխնիկայի բոլոր տեսակները: Դրանք ուղղված են ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքի դեմ: Մենք այդ գործողությունները գնահատում ենք որպես ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիա հայ ժողովրդի դեմ: Մեր ժողովուրդը կանգնած է լուրջ մարտահրավերի առաջ:
Մեր քաղաքներն ու գյուղերը գտնվում են հրթիռային և հրետանային անընդհատ կրակի տակ: Թիրախավորված է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությունը: Կան բազմաթիվ սպանվածներ ու վիրավորներ: Լուրջ վնաս է հասցվել ենթակառուցվածքին, ավերվել են բնակելի շենքեր: Առանձնապես տուժել է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը մարդասիրական աղետի եզրին է:
Մեր ժողովրդի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցում է ոչ միայն ադրբեջանական բանակը, որն ուղղորդվում է թուրք ռազմական մասնագետների կողմից: Դրանում ներգրավված են նաև Թուրքիայի կողմից հավաքագրված վարձկաններ և զինյալներ Սիրիայից: Այս փաստը հաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների պաշտոնական հայտարարություններով, ինչպես նաև միջազգային ամենահեղինակավոր ԶԼՄ-ների բազմաթիվ հրապարակումներով: Առանձնակի մտահոգություն են առաջացնում Թուրքիայի ակտիվ գործողությունները, որոնք սպառնում են ամբողջովին ապակայունացնել իրավիճակը ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ողջ աշխարհում:
Չնայած բոլոր ջանքերին՝ մեր հակառակորդին չի հաջողվել հասնել ոչ մի նշանակալի արդյունքի: Մեր ժողովուրդը միասնական է, քան երբևէ և լի է վճռականությամբ՝ պաշտպանելու իր ազատությունն ու անկախությունը:
Մենք հավատարիմ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման սկզբունքին և պատրաստ ենք խաղաղության գործընթացի վերականգնմանը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների և արտաքին գործերի նախարարների վերջին մի քանի օրվա հայտարարություններին համապատասխան:
Ինչպես հասկանում եք, սա մեզ համար ճակատագրական թեմա է, և ես անպայմանորեն ցանկանում էի ձեզ հետ կիսվել այն դրամատիկ իրադարձությունների մասին տեղեկատվությամբ, որոնք հիմա տեղի են ունենում մեր անհանգիստ տարածաշրջանում:
Ինչպես բազմիցս նշել ենք, Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր մասնակցությունը և մեր երկրների միջև ինտեգրացիայի խորացման ուղղությամբ աշխատանքը մեր կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններն են: Մենք հետայսու ևս կշարունակենք գործադրել բոլոր ջանքերը՝ Միության կողմից նախանշված նպատակներին հնարավորինս շուտ հասնելու համար՝ չնայած մեր երկրի առջև այսօր ծառացած բոլոր մարտահրավերներին:
Այսօրվա հանդիպման օրակարգի շրջանակում կցանկանայի կանգ առնել հետևյալ հարցերի վրա:
Կարծում եմ, որ բոլորիս համար արդիական է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների բնակչության սանիտարահամաճարակային բարեկեցության հարցը` կապված COVID-19 համավարակի տարածման հետ: Այս առումով կցանկանայի շեշտել Եվրասիական զարգացման բանկի Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից ներկայացված «Ճանապարհորդում եմ առանց COVID-19» փորձնական ծրագրի կարևորությունը: Ծրագիրը, որը համատեղ մշակվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի մասնակցությամբ, բավական նշանակալի փուլ է մեր երկրների քաղաքացիների տեղաշարժի գործընթացի կազմակերպման արդյունավետ համակարգի ձևավորման համար` նվազագույնի հասցնելով կորոնավիրուսային վարակի պայմաններում պետական սահմանների հատման ռիսկը:
Համավարակի պայմաններում մենք ընդգծում ենք ուղևորափոխադրումների խնդրի առումով ընդհանուր լուծում գտնելու կարևորությունը: Մեր տարածքում մասամբ փակ սահմանները բացասաբար են ազդում ինչպես ինտեգրացիոն գործընթացների, այնպես էլ մեր երկրների տնտեսությունների վրա:
Այս համատեքստում մեծապես կարևորում ենք էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը, որը թվային տնտեսության առանցքային բաղադրիչն է: Էլեկտրոնային առևտրի լայնորեն ներդրումը կարող է ընդլայնել ընկերությունների վաճառքի հնարավորություններն ու ծավալները, ինչպես նաև ապահովել առևտրաշրջանառության ամբողջական վերահսկողություն: Մեր կողմից այժմ միջոցներ են ձեռնարկվում էլեկտրոնային առևտրի ոլորտի միջազգային մասնակիցներին հայկական շուկա ներգրավելու ուղղությամբ: Իհարկե, այս գործընթացում պետք է նախ և առաջ հաշվի առնել էլեկտրոնային գործարքների նկատմամբ քաղաքացիների վստահության բարձրացման և էլեկտրոնային առևտրի համար որոշակի հիմքի ստեղծման  կարևորությունը:
Եվ վերջինը: Ինչպես միշտ, մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում «Մինչև 2025 թվականը եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների մասին» փաստաթղթի նախագծին: Համոզված ենք, որ ռազմավարական ուղղությունները կնպաստեն ինչպես ներդրումային, այնպես էլ նորարարական գրավչության բարձրացմանը, Եվրասիական տնտեսական միության ակտիվության, մրցունակության և գիտարտադրական ներուժի բարձրացմանը:
Ելույթներով են հանդես եկել ԵԱՏՄ անդամ երկրների վարչապետները, առցանց եղանակով՝ նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Մոլդովայի վարչապետը։
ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինն իր խոսքում անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծի երկայնքով ծավալվող ռազմական գործողություններին՝ նշելով. «Առաջին հերթին ցանկանում եմ անկեղծ ցավակցություններս հայտնել այս օրերին բոլոր զոհվածների և տուժածների հարազատներին և մտերիմներին։ Մենք սգում ենք բոլոր նրանց հետ, ովքեր կորցրել են իրենց հարազատներին այս հակամարտության ընթացքում։ Եվ, իհարկե, կարևոր է ապահովել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը և անցնել դիվանագիտական ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանը։ Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել դրան՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ»։
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում քննարկվել են օրակարգային մի շարք հարցեր։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել սանիտարա-համաճարակային իրավիճակին և Միությունում ուղևորափոխադրումների վերսկսման հարցերին, ուղևորային հաղորդակցության անվտանգ վերականգնման ուղղությամբ անելիքներին։ Քննարկման առարկա են դարձել եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարությունը, Միության ներքին շուկայում 2018-2019 թթ. համար սահմանափակումների վերացումը, ԵԱՏՄ-ում ապրանքների անդրսահմանային էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման հիմնական ուղղությունները և արտահանման զարգացման համատեղ միջոցառումները։ Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են փաստաթղթեր։

Мы верны принципу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и готовы к возобновлению мирного процесса - Пашинян 10/09/2020   16:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна сегодня состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета. Подробности передает пресс-служба главы правитель
В заседании принимают участие председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович и премьер-министры государств-членов ЕАЭС - председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко и премьер-министр Республики Казахстан Аскар Мамин. От Кыргызской Республики в заседании принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Кыргызстана в Республике Армения Аликбек Джекшенкулов.
После заседания в узком составе состоялось встреча глав правительств государств-членов ЕАЭС в расширенном составе.
Премьер-министр выступил с речью, в частности, отметив:
Члены делегаций,
Позвольте искренне поприветствовать вас в Армении на очередном заседании Евразийского межправительственного совета. Рад видеть всех вас у нас в стране.
С сожалением должен отметить, что премьер-министр Кыргызской Республики, по известным причинам, не смог приехать в Армению для участия в заседании Совета, и поэтому наша сегодняшняя встреча проводится в формате рабочей встречи. Я желаю мира и согласия дружественному народу Кыргызстана и скорейшего урегулирования внутриполитической ситуации в стране.
Как я уже отметил на заседании в узком составе, наша страна и наш народ сегодня переживают трудные времена. Две недели тому назад Азербайджан начал полномасштабное наступление против Нагорного Карабаха. Азербайджанские войска, поддерживаемые Турцией, ведут военные действия с применением всех видов новейшей техники. Они направлены не только против Нагорного Карабаха, но и против территории Республики Армения. Мы расцениваем эти действия как азербайджано-турецкую агрессию против армянского народа. Наш народ стал перед серьезным вызовом.
Наши города и села находятся под постоянным ракетным и артиллерийским обстрелом. Под прицелом находится гражданское население Нагорного Карабаха. Имеется множество убитых и раненых. Серьезный урон нанесен инфраструктуре, разрушены жилые здания. Особенно пострадала столица Нагорного Карабаха – Степанакерт. Народ Нагорного-Карабаха стоит на пороге гуманитарной катастрофы.
В военных действиях против нашего народа участвует не только азербайджанская армия, ведомая турецкими военными специалистами. В ней также задействованы завербованные Турцией наемники и боевики из Сирии. Этот факт был подтвержден официальными заявлениями руководителей стран сопредседателей Минской Группы ОБСЕ, а также многочисленными публикациями в самых авторитетных международных изданиях. Особую тревогу вызывают активные действия Турции, которые угрожают полностью дестабилизировать ситуацию не только в регионе, но и во всем мире.
Несмотря на все усилия, нашему противнику не удалось достичь никаких существенных результатов. Наш народ сплочен как никогда и полон решимости отстоять свою свободу и независимость.
Мы верны принципу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и готовы к возобновлению мирного процесса в соответствии с заявлениями, сделанными в последние несколько дней президентами и министрами иностранных дел стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как вы понимаете, это для нас судьбоносная тема, и я обязательно хотел поделиться с вами информацией о тех драматических событиях, которые сейчас происходят в нашем неспокойном регионе.
Как мы не раз отмечали, участие в Евразийском экономическом союзе и работа по углублению интеграции между нашими государствами являются важнейшими приоритетами нашего правительства. Мы и впредь будем прилагать все усилия для скорейшего достижения намеченных Союзом целей, невзирая на все те вызовы, перед которыми сегодня оказалась наша страна.
По повестке дня сегодняшней встречи хотел бы остановиться на следующих вопросах.
Полагаю, что для всех нас актуальным является вопрос санитарно-эпидемиологического благополучия населения государств-членов Евразийского экономического союза, связанный с распространением пандемии COVID-19. В этой связи хотел бы подчеркнуть важность пилотного проекта «Путешествую без COVID-19», представленного Фондом цифровых инициатив Евразийского банка развития. Проект, разработанный совместно, при участии Армении и России, является весьма значимым этапом в построении эффективной системы организации процесса передвижения граждан наших стран с минимизацией риска пересечения государственных границ в условиях коронавирусной инфекции.
В условиях пандемии мы подчеркиваем важность нахождения единого решения в вопросе пассажирских перевозок. Частично закрытые границы на нашем пространстве отрицательно влияют как на интеграционные процессы, так и на экономику наших стран.
В данном контексте придаем большую важность развитию электронной торговли, которая является ключевым компонентом цифровой экономики. Широкое внедрение электронной торговли может расширить возможности и объем продаж компаний, а также обеспечить полный контроль над товарооборотом. С нашей стороны сейчас предпринимаются меры для привлечения на армянский рынок международных участников в сфере электронной торговли. В этом процессе, конечно же, надо прежде всего учесть важность повышения доверия граждан к электронным транзакциям, создания определенной почвы для электронной торговли.
И последнее. Мы, как всегда, уделяем особое внимание проекту документа «О стратегических направлениях развития евразийской экономической интеграции до 2025 года». Убеждены, что стратегические направления будут способствовать подъему как инвестиционной, так и инновационной привлекательности, активности и повышению конкурентоспособности и научно-производственного потенциала Евразийского экономического союза.
С речами выступили также главы правительств государств-членов ЕАЭС. В режиме видеоконференции выступил премьер-министр Молдовы Ион Кику в качестве главы правительства государства-наблюдателя в ЕАЭС.
В своей речи председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин коснулся боевых действий вдоль карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, отметив: “Я бы хотел также выразить самые искренние соболезнования родным и близким погибших и пострадавших в эти дни в зоне нагорно-карабахского конфликта. Мы скорбим вместе со всеми, кто потерял своих близких в этом конфликте. Конечно, важно обеспечить немедленное прекращение всех боевых действий, приступить к дипломатическому урегулированию конфликта. Россия готова этому содействовать – совместно с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ”.
В рамках заседания Евразийского межправительственного совета был обсужден ряд вопросов повестки дня. В частности, были затронуты санитарно-эпидемиологическая ситуация и вопросы возобновления пассажирского сообщения в ЕАЭС, шаги по восстановлению безопасного пассажирского сообщения. Были также обсуждены стратегия развития евразийской интеграции, ход реализации работ устранению изъятий и ограничений на внутреннем рынке ЕАЭС на 2018–2019 годы, основные направления регулирования трансграничной (внешней) электронной торговли товарами в ЕАЭС и совместные мероприятия по развитию экспорта. По итогам заседания подписаны документы.
Было решено провести очередное заседание Евразийского межправительственного совета 4 декабря этого года в Москве.