Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի նշանակում բանակցային գործընթացից հրաժարում, ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում են․ ԱՀ ԱԳՆ 10/09/2020   12:24  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանությունը․
«Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի նշանակում բանակցային գործընթացից հրաժարում, և որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է Արցախի բնակիչներին համարել իր քաղաքացիները, ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում են: Նման պնդումները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ապրում է իր մտացածին՝ իրականությունից կտրված աշխարհում:
Առանց գիտակցելու Արցախի հանդեպ իրենց հավակնությունների անիրավաչափ ու պատրանքային լինելը, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն կարողանա ճեղքել այն արատավոր շրջանը, որում հայտնվել են՝ իրենց հակահայկական քարոզչությամբ, տարածաշրջանի պատմությունը վերաշարադրելու փորձերով և միջազգային իրավունքի նորմերի կանխակալ մեկնաբանմամբ:
Նախ՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները 1991 թվականից ապրում են անկախ, ինքնիշխան պետությունում և չունեն որևէ քաղաքական ու իրավական կապեր Ադրբեջանի հետ: Բաքուն վաղուց կորցրել է Արցախի բնակիչներին իր քաղաքացիները կոչելու նաև բարոյական իրավունքը: Իսկ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած զինված ագրեսիայի սանձազերծումից հետո, որի ընթացքում ադրբեջանական բանակը նպատակաուղղված գնդակոծում էր քաղաքացիական օբյեկտները և խաղաղ բնակչության դեմ կիրառում էր արգելված տեսակի զենքեր, այդ թվում՝ կասետային զինամթերք, Բաքվի նման պնդումները պարզապես սին ու անիմաստ բառակույտ են դառնում:
Երկրորդ՝ սանձազերծելով հերթական ագրեսիվ պատերազմը և հակամարտությունը կրկին փորձելով լուծել ուժի կիրառման միջոցով` Ադրբեջանը զրոյացրեր է միջազգային միջնորդների բոլոր ջանքերը և մշակումները խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Ստեղծված պայմաններում միայն մեկ ելք կա՝ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը, որը տարածաշրջանում կապահովի երկարատև խաղաղություն և կայունություն, ինչպես նաև կբացառի Ադրբեջանի կողմից հերթական պատերազմ սանձազերծելու փորձերը և կկանխի Բաքվի իշխանությունների կողմից մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրագործումը»:
01:19 02/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերականգնման ամենակարճ ճանապարհը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է․ ԱՀ ԱԳՆ
21:23 16/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ԱԳՆ-ն փորձում է լիբանանահայ մի քանի ընտանիքների Արցախ տեղափոխվելը ներկայացվել որպես միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտում. Արցախի ԱԳՆ
15:12 21/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԳՆ-ն պատասխանել է երկրում տնտեսական գործունեության վերաբերյալ ադրբեջանական շահարկումներին
10:07 28/07/2020  |  ՄամուլԱրցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ հրադադարը պահպանելու պարտավորությունները վերահաստատելու մասին եռակողմ փաստաթղթի ստորագրման 26-ամյակի կապակցությամբ
13:51 04/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ28 տարի առաջ Ադրբեջանի զինված կազմավորումները հարձակվեցին Մարտակերտի վրա՝ կիրառելով ծանր հրետանի և ավիացիա․ ԱՀ ԱԳՆ
18:14 17/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայկական ուժերը ադրբեջանական՝ ցորեն տեղափոխող բեռնատար չեն թիրախավորել. Արցախի ՊՆ–ն հերքում է
18:45 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդարանականների եռյակը վնասում է խաղաղ գործընթացին. Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ
14:13 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն ծանուցագրեր է ուղարկել ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարներին
16:56 16/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհապաղ և համընդհանուր հրադադարի մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչն անհրաժեշտություն է․Արցախի ԱԳՆ

В МИД Арцаха назвали последние заявления президента Азербайджана проявлением высшей степени цинизма 10/09/2020   12:37  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Последние заявления президента Азербайджана о том, что возобновление боевых действий не означает отказ от переговорного процесса и что официальный Баку продолжает рассматривать жителей Арцаха в качестве своих граждан, являются проявлением высшей степени цинизма. Oб этом говорится в комментарии Министерства иностранных дел Республики Арцах.
В МИД Арцаха указали, что подобные утверждения демонстрируют, что военно-политическое руководство Азербайджана живет в своем вымышленном, оторванном от реальности мире.
"Без осознания неправомерности и иллюзорности своих претензий на Арцах власти Азербайджана не смогут разорвать тот порочный круг, в который они сами себя загнали своей антиармянской пропагандой, попытками переписать историю региона и тенденциозной интерпретацией норм международного права", - отмечается в заявлении.
Во-первых, как отметили в МИД, граждане Республики Арцах с 1991 года живут в независимом, суверенном государстве и не имеют никаких политико-правовых связей с Азербайджаном.
"Баку давно потерял также моральное право называть жителей Арцаха своими гражданами. А после развязанной с 27 сентября 2020 года вооруженной агрессии Азербайджана против Республики Арцах, в ходе которой азербайджанская армия целенаправленно обстреливала гражданские объекты и использовала запрещенные виды вооружений, включая кассетные боеприпасы, против мирного населения, подобные утверждения Баку и вовсе являются бессмысленным набором пустых слов. Во-вторых, развязав очередную агрессивную войну и вновь попытавшись разрешить конфликт силой, Азербайджан перечеркнул все усилия международных посредников, обнулив их наработки в процессе мирного урегулирования", - отмечается в заявлении.
В МИД Арцаха отметили, что в сложившихся условиях остался лишь один выход – международное признание независимости Республики Арцах, что обеспечит прочный мир и стабильность в регионе, а также исключит попытки Азербайджана развязать очередную войну и предотвратит совершение властями Баку новых преступлений против человечности.