«Նիկոլը հողերը ծախել է, թե սա իրականում պայմանավորված պատերազմ է» ասող քաղաքացին ձերբակալվել է. վարչապետ 10/08/2020   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի քանի օր առաջ ահազանգ ստացա, թե առաջնագծի հատվածներից մեկում ինչ-որ մարդիկ գնացել կռվող զինվորներին համոզել են, թե «Նիկոլը հողերը ծախել է, թե սա իրականում պայմանավորված պատերազմ է, ձեզ էստեղ բերել-մսաղացի մեջ են գցել, որ կոտորեն, որ պայմանավորվածությունը չերեւա, դիրքերը պահելը իմաստ չունի»: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մի քանի օր առաջ ահազանգ ստացա, թե առաջնագծի հատվածներից մեկում ինչ-որ մարդիկ գնացել կռվող զինվորներին համոզել են, թե «Նիկոլը հողերը ծախել է, թե սա իրականում պայմանավորված պատերազմ է, ձեզ էստեղ բերել-մսաղացի մեջ են գցել, որ կոտորեն, որ պայմանավորվածությունը չերեւա, դիրքերը պահելը իմաստ չունի»:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ զինվորներին համոզելով, նույնիսկ հրամայելով ստիպել են որոշ մարտական դիրքեր թողնել թշնամուն: Իմ հանձնարարությամբ ԱԱԾ-ում սկսվել է հետաքննություն եւ գործող գլխավոր անձանցից մեկը, որ Ստեփանակերտի բնակիչ է, հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել է Երեւանում: Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տեղի է ունենում քննություն, որի արդյունքում կպարզվի, թե վերը նշված տեղեկություններից որն է իրական, որը մտացածին: Այս պահին քննվում են տարբեր վարկածներ, ներառյալ քաղաքական ուղղորդման վարկածը, բայց դեռեւս շատ բան պարզված չէ:
Մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր ունեն համանման տեղեկություններ, կոչ եմ անում դիմել ԱԱԾ: Դավաճանները չպետք է տեղ ունենան մեր շարքերում եւ մեր հերոսական գեներալների, սպաների, զինվորների, կամավորների, ազատամարտիկների թիկունքը պետք է մաքրել համանման տարրերից»,- գրել է Փաշինյանը:
15:26 07/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը վերածվում է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի. ՀՀ վարչապետ

Группа людей убеждала солдат на передовой оставить позиции; задержан житель Степанакерта - Пашинян 10/08/2020   12:42  |  Лента новостей
В Ереване задержали жителя Степанакерта, убеждавшего солдат оставить позиции врагу. Об этом в своем Facebook сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
“На днях до меня дошла информация, что группа людей отправилась на передовую, чтобы убедить сражающихся военнослужащих в том, что якобы "Никол продал земли, что в действительности это договорная война и что их якобы загнали в мясорубку, чтобы сговор не вскрылся, и что удерживать позиции не имеет смысла. По некоторым сведениям, солдат уговаривали, даже приказывая, вынуждали их оставить некоторые боевые позиции врагу", - сообщил Пашинян.
Премьер заявил, что по его поручению в СНБ начато расследование. Пашинян рассказал, что одним из главных действующих лиц оказался житель Степанакерта: он был обнаружен и задержан в Ереване.
"Возбуждено уголовное дело, в рамках которого проводится расследование, по результатам которого выяснится, какие из вышеуказанных сведений подлинные, а какие вымышленные. В данный момент рассматриваются различные версии, включая версию политической направленности, но пока многое не ясно", - написал Пашинян.
Премьер Армении призывает соотечественников, которые располагают подобной информацией, обратиться в СНБ.
“В наших рядах не должно быть предателей. Надо очистить тыл наших героических генералов, офицеров, солдат, добровольцев, воинов-освободителей от подобных элементов”, - написал Пашинян.