Հայաստանը չի մասնակցում Ժնեւյան հանդիպմանը՝ ինչպես նախապես հայտարարել էր.ԱԳՆ խոսնակ 10/08/2020 16:24 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարը մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հետ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը և հավելում, որ պաշտոնական Երևանը տեղյակ է, որ այսօր Ժնևում նախատեսվում է համանախագահների հանդիպումը Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Ժնեւում արդեն սկսվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հանդիպումը Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ։
Այդ հանդիպմանը Հայաստանը, ինչպես որ նախապես հայտարարել էր, չի մասնակցում։ Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այս պահին Երևանում է, ասում է ԱԳՆ խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանաթուրքական տանդեմը սեպտեմբերի 27-ին հարձակվել է Արցախի վրա եւ արդեն 12 օր է, ինչ շփման գծի ամբողջ երկայնքով ընթանում են ակտիվ ռազմական գործողություններ. Ղարաբաղյան հակամարտությունը վերածվել է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի, քանի որ Թուրքիան մի շարք գրոհային վարձկանների է տեղափոխել Ադրբեջան՝ Արցախի դեմ կռվելու համար։

Армения не принимает участия в женевской встрече, как это уже было заявлено ранее - пресс-секретарь МИД 10/08/2020   16:36  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян находится на постоянной связи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь главы МИД Армении Анна Нагдалян. Она добавила, что официальный Ереван в курсе запланированной на сегодня встречи с министром иностранных дел Азербайджана.
Как уже ранее сообщалось, в Женеве уже начались переговоры сопредседателей МГ ОБСЕ с главой МИД Азербайджана. В этой встрече Армения, как уже ранее было заявлено, не принимает участия.
“Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в данный момент находится в Ереване”, -  сообщила пресс-секретарь МИД.
Ранним утром 27 сентября азербайджано-турецкий тандем начал военную агрессию против Арцаха. Уже более 12 дней, как по всему периметру линии соприкосновения продолжаются активные военные действия. Карабахский конфликт превратился в борьбу против международного терроризма, поскольку Турция перебросила боевиков-наемников в Азербайджан для участия в войне против Арцаха.