Աղմկահարույց սկանդալ. Վրաստանում ձերբակալվել են Ադրբեջանին վրացական հողեր հանձնելու մեջ մեղադրվող անձինք 10/07/2020 17:47 | Միջազգային լրահոս
«Վրաց-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի ժամանակ օտարերկրյա պետությանը Վրաստանի տարածքները հանձնելու մասին» գործի շրջանակներում ձերբակալվել են ԱԳՆ եւ ՆԳՆ պաշտոնյաներ, ասվում է Վրաստանի գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ: Այս մասին գրում է Инфотека 24-ը:
Ըստ առկա տվյալների՝ ձերբակալվել են Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության հարեւան երկրների դեպարտամենտի Սահմանային հարաբերությունների ծառայության պետ Իվերի Մելաշվիլին, ինչպես նաեւ Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության ցամաքային սահմանի պահպանության դեպարտամենտի գլխավոր տեսուչ Նատալյա Իլիչեւան, որոնք սահմանազատման եւ դելիմիտացիայի հանձնաժողովի աշխատանքի ժամանակ մինչեւ 2007 թվականը որպես փորձագետներ ստեղծել են քարտեզների ալբոմներ:
«Քարտեզների ալբոմների մեջ մեղադրվողները պետական սահմանի անցկացման ժամանակ դիտավորյալ օգտագործել են այնպիսի քարտեզագրական նյութեր, որոնք պատմականորեն եւ իրավական առումով չեն հիմնվել մեր պետության իրական դիրքորոշման, իրեն պատկանող տարածքների հետ կապված եւ չեն արտացոլել այդ դիրքորոշումը», - ասված Է հայտարարության մեջ:
Դատախազ Ջարջի Ցիկլաուրիի խոսքով՝ երկու երկրների իշխանությունները 1994 թվականին պայմանավորվել են սահմանագծել սահմանը 1938 թվականին հրապարակված քարտեզի համաձայն, սակայն գործի մասնակիցները դիտավորյալ թաքցրել են այն եւ աշխատանքի ժամանակ առաջնորդվել 1970-1980 թվականներին տպագրված քարտեզներով:
«Փորձաքննությունը պարզել է, որ սահմանազատման ժամանակ մեղադրյալները առաջնորդվել են 1970-1980 թվականներին հրատարակված քարտեզներով, ինչը էապես հակասում է մեր երկրի պատմական սահմանին», — ասել է Ցիկլաուրին:
Նա հստակեցրել է, որ խոսքը հանձնաժողովի աշխատանքի մասին է, որը կատարվել է 1996-2007թթ.:
Նշվում է, որ մեղադրյալներին սպառնում է 10-ից 15 տարվա ազատազրկում «Վրաստանի դեմ գործողությունների համար, որոնք ուղղված են օտարերկրյա պետությանը Վրաստանի ամբողջ տարածքի կամ դրա մի մասի հանձնմանը կամ Վրաստանի տարածքից՝ դրա մի մասի անջատմանը»:
Հանձնաժողովի առանձին փորձագետների հանցավոր գործողությունների արդյունքում առաջացել է պատմականորեն Վրաստանին պատկանող 3500 հա-ի կորստի վտանգ։

Громкий скандал: в Грузии задержаны лица, обвиняемые в передаче Азербайджану грузинских земель 10/07/2020   19:18  |  Международные новости
В рамках дела «о передаче иностранному государству территорий Грузии во время процесса демаркации грузино-азербайджанской границы», задержаны чиновники МИД и МВД, передает Инфотека 24 со ссылкой на заявление Генеральной прокуратуры Грузии ведомства.
По имеющимся данным, задержаны начальник службы пограничных отношений департамента соседних стран МИД Грузии Ивери Мелашвили, а также главный инспектор департамента охраны сухопутной границы пограничной полиции МВД Грузии Наталья Ильичева, которые во время работы комиссии по демаркации и делимитации до 2007 года в качестве экспертов создавали альбомы карт.
«Обвиняемые в альбомах карт во время проведения государственной границы умышленно использовали такие картографические материалы, которые исторически и в правовом аспекте не основывались на реальной позиции нашего государства, в связи с принадлежащими ему территориями и не отражали эту позицию», – говорится в заявлении.
По словам прокурора Джарджи Циклаури, власти обеих стран в 1994 году договорились демаркировать границу согласно карте, изданной в 1938 году, однако фигуранты дела умышленно спрятали ее и при работе руководствовались картами, напечатанными в 1970—1980-х годах.
«Экспертиза установила, что обвиняемые при делимитации границы руководствовались картами, изданными в 1970—1980 годах, что существенно противоречит исторической границе нашей страны», — сказал Циклаури.
Он уточнил, что речь идет о работе комиссии, которая велась с 1996 по 2007 годы.
Отмечается, что обвиняемым грозит от 10 до 15 лет лишения свободы за «действия против Грузии, направленные на передачу иностранному государству всей территории Грузии или ее части либо отделение от территории Грузии ее части».
В результате преступных действий отдельных экспертов Комиссии появилась угроза потери исторически принадлежащих Грузии 3500 га.