27 պետություններ միասին պետք է կայացնեն որոշումը. ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը՝ Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին 10/06/2020 15:51 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Մենք հետևում ենք իրադարձություններին Բրյուսելից, ԵՄ բարձր ներկայացուցիչն արել է իր մեկնաբանությունները, մենք նաև ուղիղ կապի մեջ ենք արտաքին գործերի նախարարության հետ եւ մ շատ հստակ ասում ենք, որ քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումը հանդուրժելի չէ որևէ դեպքում»,- այս մասին Խորհրդարանում պատգամավորների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Լրագրողների հարցին՝ ինչու Թուրքիան բոլոր հորդորներից հետո էլ չի դադարեցնում կրակները, դեսպանը պատասխանեց՝
«Իրանց հարցրեք, ոչ թե ինձ»։
Հարցին, թե ինչու ԵՄ-ը չի կիրառում պատժամիջոցներ և արդյոք պատրաստվում են այդ քայլին գնալ, դեսպանը պատասխանեց. «Սա մի որոշում է, որ պետք է 27 պետությունները միասին կայացնեն»։

Решение должны принимать совместно 27 государств: посол ЕС в Армении о возможных санкциях против Турции 10/06/2020   17:03  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
“Мы следим за событиями из Брюсселя. Верховный представитель ЕС выступил с комментариями. Мы находимся на связи с министерством иностранных дел и четко заявляем, что атаки на гражданских лиц и гражданскую инфраструктуру недопустимы ни при каких обстоятельствах”, - заявила посол Евросоюза в Армении Андреа Викторин
В ответ на вопрос о том, почему ЕС не вводит санкций против Турции и собирается ли идти на этот шаг, посол заявила: “Это решение, которое 27 государств должны совместно принять”.