Ստեփանակերտի հրթիռակոծման ժամանակ կիրառվում են Սմերչ, Պոլոնեզ, թուրքական Կասիրգա. Արծրուն Հովհաննիսյան 10/05/2020   11:27  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Հակառակորդից կենդանի գերիների մասին տեղեկություն չունեմ։ Նման հարց չի էլ քննարկվել»,- ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ ճեպազրույցի ժամանակ։
Անդրադառնալով Հաջիեւի հայտարարություններին, Հովհաննիսյանն ասացմ, որ դրանք սադրանքի հող նախապատրաստող են։
«Մի նուրբ հարց կա՝ փաստացի, Ադրբեջանը շատ հաճախ Արցախի սահմանային տարածքները ճանաչում է որպես Հայաստանի հող», մեկ անգամ էլ շեշտեց Արծրուն Հովհաննիսյանը, հավելեց. «Չեմ կարծում, թե Զաքիր Հասանովը գլուխ գովելու մեծ բան ունի, որ ընդհատակում չմնա»։
Անդրադառնալով վիրավորների թվին, Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ փորձեն ըմբռնումով մոտենալ այս օրերին։
«Սաստիկ ու ինտենսիվ պատերազմ է, այս պարագայում հոսպիտալներն աշխատում են առանց հանգստի, կարող են լինել դեպքեր, որ վիրավորները ուշ հայտնաբերվեն։ Խնդրում եմ, ըմբռնումով մոտեցեք, փորձում ենք հնարավորինս սխալներ թույլ չտալ»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ստեփանակերտի հրթիռակոծման ժամանակ կիրառվում են Սմերչ, Պոլոնեզ, թուրքական Կասիրգա, նմանատիպ հեռահար միջոցներ, որոնք հնարավորինս լռեցնում են, բայց պետք է հաշվի առնեն, որ հակառակորդի միջոցները ու ուժերը մեծ են՝ մեզանից երբեմն մի քանի անգամ շատ։

Азербайджан обстреливает Степанакерт из РСЗО "Смерч", "Полонез", "Kasirga" - Ованнисян 10/05/2020   12:03  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
При обстреле Степанакерта применяются РСЗО "Смерч", "Полонез", турецкий "Kasirga" и подобные средства дальнего радиуса действия, заявил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он сообщил, что утром азербайджанские ВС сегодня возобновили интенсивный ракетный обстрел Степанакерта.
“Наши войска ведут ожесточенные бои, отбрасывая противника назад. В то же время вооруженные силы Азербайджана интенсивно начали обстреливать Степанакерт. Сейчас уточняется информация о пострадавших”, – отметил представитель МО.
Он опроверг утверждения помощника президента Азербайджана Хикмента Гаджиева об обстреле со стороны Армении. Ованнисян отметил, что это заявление имеют целью подготовить почву для провокаций.
Ованнисян отметил, немногим ранее азербайджанская сторона снова распространила дезинформацию о том, что якобы из некоторых районов Армении ведется обстрел по азербайджанским позициям.
“Это дезинформация, видеозапись, которую они пытались представить в качестве доказательства, ничего не подтверждает, с какой стороны ведется обстрел, из Армении, Арцаха или же это вообще кадры другой войны”, - сказал он,
“Зачастую они прямо или косвенно признают некоторые районы Арцаха частью Армении. Уже в который раз подобная линия прослеживается в азербайджанских СМИ”, – добавил представитель Минобороны.