Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ն կոչ է արել աշխարհի երկրների խորհրդարաններին՝ ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը 10/04/2020 19:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության մասին
«Հաշվի առնելով, որ 2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, զինված հարձակում են նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության դեմ՝ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի սահմանի ողջ երկայնքով,
Ընդգծելով Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիայում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածությունը և նրա կողմից ռազմական գործողությունների փաստացի հրամանատարությունն ու ղեկավարումը,
Խորը մտահոգություն հայտնելով Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիայում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալների ներգրավվման փաստի կապակցությամբ,
Հաշվի առնելով, որ լայնածավալ ռազմական հարձակումն Արցախի Հանրապետության դեմ շարունակվում է աճող ինտենսիվությամբ և ուղեկցվում է զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառելի օրենքների և սովորույթների խախտումներով, ներառյալ՝ քաղաքների և գյուղերի, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի դեմ ոչ-ընտրողական և մեծ կործանարարություն ունեցող զինատեսակների կիրառմամբ, որի արդյունքում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ,
Ողջունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների` Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի Հանրապետության, ինպես նաև միջազգային հանրության կողմից իրականացվող քայլերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղութան վերականգնմանը, և միևնույն Ժամանակ, ափսոսանք հայտնելով, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման հետևանքով այդ քայլերը գործնական արդյունք չեն տվել,
Ընդգծելով, որ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան պետք է դիտվի խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված համատարած և համակարգված հարձակումների համատեքստում, որոնք ձեռնարկվում են Ադրբեջանի կողմից ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմական ժամանակ՝ 1988 թ․ սկսված Արցախյան ազգային ազատագրական շարժման սկզբից ի վեր,
Ճանաչելով, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների շարունակական խախտումները և իրենց անկապտելի իրավունքների իրացման խոչնդոտումը ոչ այլ ինչ են, քան մարդկության դեմ հանցագործություն՝
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ համատեղ իրականացվող ագրեսիան ընդդեմ Արցախի Հանրապետության և կոչ է անում աշխարհի երկրների խորհրդարաններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ որպես ամենաարդյունավետ միջոցը՝ Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ծանր հանցագործությունները կասեցնելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:

Национальное Собрание НКР призывает парламенты стран мира признать независимость Республики Арцах 10/05/2020   09:14  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением относительно необходимости международного признания Республики Арцах. Заявление приводим ниже:
"Принимая во внимание, что 27 сентября 2020 г. вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив Устав ООН, предприняли вооруженное нападение на Республику Арцах по всему периметру границы между Республикой Арцах и Азербайджаном,
Подчеркивая прямую вовлеченность Турции в вооруженную агрессию против Республики Арцах и ее фактическое командование и управление военными действиями,
Выражая глубокую обеспокоенность фактом привлечения Турцией и Азербайджаном боевиков террористических организаций в агрессию против Республики Арцах,
Отмечая, что широкомасштабное вооруженное нападение на Республику Арцах продолжается с возрастающей интенсивностью и сопровождается серьезными нарушениями законов и обычаев, применяемых во время вооруженных конфликтов, включая применение оружия неизбирательного характера и большой разрушительной мощи против городов и сел, в том числе столицы - Степанакерта, приведшее к многочисленным жертвам среди гражданского населения,
Приветствуя шаги государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Французской Республики, а также международного сообщества по восстановлению мира в регионе и в то же время выражая сожаление, что в силу деструктивной позиции Турции и Азербайджана данные шаги не привели к практическим результатам,
Подчеркивая, что очередную агрессию Азербайджана против Республики Арцах необходимо рассматривать в контексте широкомасштабных и систематических атак на мирное население, предпринимаемых азербайджанской стороной как в мирное, так и в военное время с самого начала Арцахского национально-освободительного движения в 1988 году и по сей день,
Признавая, что продолжающиеся нарушения фундаментальных прав граждан Республики Арцах и препятствование им в реализации своих неотъемлемых прав являются не чем иным, как преступлением против человечности,
Национальное Собрание Республики Арцах строго осуждает военную агрессию Турции и Азербайджана в союзе с международными террористическими организациями против Республики Арцах и призывает парламенты стран мира признать независимость Республики Арцах, что является наиболее эффективным средством прекращения продолжающихся серьезных преступлений против мирного населения Республики Арцах и защиты их прав".