Շուշիում և Ստեփանակերտում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ 10/04/2020   18:19  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հակառակորդի հրթիռակոծության և ռմբակոծության հետևանքով Ստեփանակերտում և Շուշիում կան զոհեր և վիրավորներ քաղաքացիական անձանց շրջանում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը:
«Ցավոք սրտի, Շուշիում և Ստեփանակերտում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան և զոհեր, և՛ վիրավորներ»,-նշեց Պողոսյանը:
Հրթիռակոծությունը պարբերաբար շարունակվում է:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ձեռնարկել Արցախի շփման գծի ամբողջ երկայնքով, որին մասնակցում է նաեւ Թուրքիան՝ վարձկանների հետ միասին։ Հակառակորդը թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությունը Արցախում և Վարդենիսում։
18:08 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունը, թե իբր գրավել են Մեխակավանը (Ջաբրայիլը), բացարձակ սուտ է. Վահրամ Պողոսյան
17:45 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանաթուրքական տանդեմը հրթիռակոծել է Շուշին
11:42 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հեռահար հրթիռների և օդուժի կիրառմամբ հարվածներ են հասցվում Ստեփանակերտ և Մարտակերտ քաղաքներին. ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
11:14 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Ստեփանակերտին և Արցախի մյուս բնակավայրերին հարվածներ հասցնելը չէր կարող անհետևանք մնալ».Տիգրան Աբրահամյան
10:54 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի խոշոր քաղաքներում մշտական տեղակայված զինվորական օբյեկտները այսուհետ դարձան ՊԲ-ի թիրախները. Հարությունյան
08:31 04/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը լուսանկար է հրապարակել առաջնագծից
08:10 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախյան ճակատում փոխհրաձգություն է. Շ. Ստեփանյան

В результате ракетного удара Азербайджана по Степанакерту и Шуши есть жертвы и раненые среди гражданского населения 10/04/2020   19:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В результате ракетного и бомбового удара Азербайджана по Степанакерту и Шуши есть жертвы и раненые среди гражданских лиц. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь президента Республики Арцах Ваграм Погосян.
"К сожалению, среди гражданского населения в Шуши и Степанакерте есть жертвы и раненые", - заявил Погосян. Ракетный обстрел периодически продолжается.
С 27 сентября 2020 года вооруженные силы Азербайджана при поддержке Турции и террористических организаций из стран Ближнего Востока развязали агрессивную войну против Республики Арцах. Широкомасштабное вооруженное нападение Азербайджана на Республику Арцах сопровождается серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права, а также законов и обычаев, применяемых во время вооруженных конфликтов.
Как отметили ранее в МИД Арцаха, в ходе агрессии против Республики Арцах азербайджанские вооруженные силы совершают умышленные нападения на гражданские объекты, не являющиеся военными целями, применяют запрещенные методы и средства войны, способные причинить излишние повреждения или излишние страдания, а также используют виды вооружений неизбирательного характера. В результате преступных действий Азербайджана среди гражданского населения Арцаха есть убитые и раненые.
Подобные действия Азербайджана являются серьезным нарушением международного гуманитарного права, в частности, Женевской конвенции о защите гражданского населения во время войны и считаются военными преступлениями.