Շարքային զինծառայողն անցել է հակառակորդի թիկունքը և անվրեպ խոցել 4 զրահատեխնիկա. հերոսության օրինակներ 10/03/2020 19:01 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Առաջնագծում մարտնչող զինծառայողների արիության և հերոսության օրինակներ.
1. Ս.թ. սեպտեմբերի 27-ին ՊԲ N զորամասի ավագ հրաձիգ-զենիթահար, շարքային Կարեն Արմենի Ալեքսանյանը զորամասի ՄՏՎ-ի մեկնարկային կրակային դիրքից խոցել է հակառակորդի 3 ԱԹՍ, որով աջակցել է ՄՏՎ-ից անձնակազմի ժամանակին դուրսբերումը կենտրոնացման շրջաններ: Հաջորդ օրը` սեպտեմբերի 28-ին, շարքային Կարեն Ալեքսանյանը յուրային ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող մարտական խնդրի կատարման ժամանակ հանկարծակիության պայմաններում արագ կողմնորոշվել է և խելացի նախաձեռնության շնորհիվ խոցել է ևս 1 ԱԹՍ, ինչը հնարավորություն է տվել ստորաբաժանմանը կատարել կարևոր մարտական խնդիր:
2. Ս.թ. սեպտեմբերի 28-ին N զորամասի պաշտպանության գոտու «Հովազ-1» մարտական դիրքի անձնակազմը` դիրքի ավագ, կրտսեր սերժանտ Հայկ Կա-րենի Սմոյանի գլխավորությամբ, մարտի մեջ է մտել հակառակորդի գրոհող խմբերի դեմ և դիմագրավել նրանց` պատճառելով կորուստներ: Գնահատելով ստեղծված իրադրությունը` կրտսեր սերժանտ Հայկ Սմոյանը որոշում է կայացնում մարտնչող անձնակազմին զբաղեցնել դիրքում առկա թաքստոցները: Անձամբ իրականացնելով տեղանքի հետախուզում, միևնույն ժամանակ գնահատելով իրադրությունը, նա թույլ է տալիս հակառակորդի զինծառայողներին ներթափանցել դիրքի տարածք: Այնուհետև ծածուկ գործողությունների շնորհիվ շրջափակման մեջ է վերցնում հակառակորդին և իր գրագետ ու հմուտ գործողությունների արդյունքում կազմակերպում է գրոհ, որի ընթացքում հակառակորդը դիրքի տարածքում թողնելով 9 զինծառայողի դի` հետ է շպրտվում:
3. Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ին մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատար, մայոր Դավիթ Նիկոլայի Առուշանյանը ՀՄՄ-ով մարտի է բռնվել և խոցել հակառակորդի 4-ից ավ
ել զրահատեխնիկա ու մեծ քանակության կենդանի ուժ: Հակառակորդի կողմից իր մարտական մեքենան խոցվելուց և իր վիրավորվելուց հետո` խուճապի չի մատնվել և ցուցաբերելով սառնասրտություն` դուրս է եկել խոցված ՀՄՄ-ից, մտել այլ ՀՄՄ և մարտը շարունակել մինչև վերջին արկը: 2-րդ ՀՄՄ-ի զինամթերքը սպառվելուց հետո մայոր Դավիթ Առուշանյանը չի լքել ռազմի դաշտը, այլ մտել է 3-րդ ՀՄՄ-ն և քաջաբար շարունակել մարտը` մխրճվելով հակառակորդի պաշտպանության խորքը: Մայոր Դավիթ Առուշանյանի վճռականության շնորհիվ ստորաբաժանումը կարողացել է կատարել մարտական խնդիրը:
4. Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ N զորամասի հակատանկային դասակի «Ֆագոտ» ջոկի օպերատոր, սերժանտ Մնացական Գևորգի Սահակյանը մարտկոցի կազմում խոցել է 7 տանկ, 1 ՀՄՄ և խուճապի մատնելով հակառակորդին` նպաստել է վերջինիս առաջխաղացման կասեցմանը:
5. Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ N զորամասի ՀՄՄ-ի նշանառու, շարքային Արեն Ավագի Չոբանյանը հակառակորդի հարձակողական գործողությունների ժամանակ խոցել է 4 զրահատեխնիկա և հանկարծակի բերելով հակառակորդին` խոչնդոտել է վերջինիս տանկային ստորաբաժանման առաջխաղացմանը:
6. Ս.թ. հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ N զորամասի ՀՄՄ-2-ի մեխանիկ-վարորդ, շարքային Հովիկ Հովհանեսի Ասատրյանը, ցուցաբերելով մասնագիտական վարպետություն, ՀՄՄ-2-ով հմուտ խուսավարմամբ անցել է հակառակորդի թիկունքը և անվրեպ խոցել 4 զրահատեխնիկա:

Минобороны Арцаха рассказало о подвигах армянских военнослужащих 10/03/2020   19:52  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство обороны Республики Арцах представило примеры мужества и героизма армянских военнослужащих. Об этом также сообщается на странице Армянского единого информационного центра.
27 сентября старший стрелок-зенитчик воинской части N Армии обороны Арцаха, рядовой Карен Арменович Алексанян со стартовой огневой позиции МТВ сбил 3 БПЛА противника, которым содействовал своевременный вывод личного состава из МТВ в районы централизации. На следующий день, 28 сентября рядовой Карен Алексанян во время выполнения боевой задачи, осуществляемой своими подразделениями, в условиях внезапности быстро сориентировался и благодаря умной инициативе сбил еще один БПЛА, что позволило подразделению выполнить важную боевую задачу.
3. 2 октября командир мотострелкового батальона, майор Давид Николаевич Арушанян вступил в бой с БМП и поразил более 4 единиц бронетехники противника и большое количество живой силы. После того, как противник сбил его боевую машину и ранил его, майор не впал в панику и, проявив хладнокровие, вышел из сбитого БМП, вошел в другой и продолжил бой до последнего снаряда. После завершения боеприпасов 2-го БМП майор Давид Арушанян не покинул поле боя, а вошел в 3-й БМП и храбро продолжил бой, проникнув в глубь обороны противника. Благодаря решимости майора Давида Арушаняна подразделение сумело выполнить боевую задачу.
4. 2 октября оператор отряда «Фагот» противотанкового взвода N-ской воинской части Армии обороны НКР, сержант Саакян Мнацакан Геворкович, в составе батареи поразил 7 танков, 1 БМП и, доведя противника до паники, способствовал пресечению его продвижения.
5. 2-го октября наводчик БМП N-ской воинской части Армии обороны, рядовой Чобанян Арен Авакович во время наступательных действий противника поразил 4 бронетехники и, заставив противника врасплох, препятствовал продвижению танкового подразделения противника.
6. 2 октября механик-водитель БМП-2 воинской части N Армии обороны НКР, рядовой Асатрян Овик Ованесович, проявив профессиональное мастерство, умело маневрируя БМП-2, проник в тыл противника и безошибочно поразил 4 единицы бронетехники.