Մեկ մարտական դիրքի վրա գրոհի են նետվում մոտ 150-ից 200 թշնակաման զինվոր. Նիկոլ Փաշինյան 10/03/2020   17:39  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձով դիմեց ժողովրդին։
«ՀՀ հպարտ քաղաքացիներ, Ացախի հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայրենակիցներ։ Արդեն մեկ շաբաթ է հայ ժողովուրդը Արցախում և Հայաստանում դիմակայում է ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական հարձակմանը։ Հարձակման մասշտաբներն աննախադեպ են»,- ասաց Փաշինյանը։
Թշնամին գրոհում է այնպիսի ծավալներով, որ ըստ ռազմական փորձագետների՝ 21-րդ դարում հաճախ չի պատահել աշխարհի որևէ հատվածում, հակամարտության գոտիներից որևէ մեկում։
«Հարյուրավոր տանկեր և հետևակի մարտական մեքենաներ, հազարավոր արկեր և հրթիռներ, տասնյակ ինքնաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր և տասնյակ հազարավոր հետևակներ արդեն մեկ շաբաթ գրոհում են Արցախի պաշտպանական բանակի դիրքերը շփման գծի ամբողջ երկայնքով։ Նախորդ օրվա մեր վերլուծությունները ցույց տվեցին, որ Արցախի պաշտպանության բանակի մեկ մարտական դիրքի վրա գրոհի են նետվում մոտ 150-ից 200 թշնակաման զինվոր, այսպիսի գրոհները կրկնվում են օրվա մեջ մի քանի անգամ, ուղեկցվում են հրթիռային և ավանդական հրետանու, զրահատեխնիկայի, օդանավերի, անօդաչու թռչող սարքերի աջակցությամբ»,- ասաց վարչապետը։
Մեր զինվորականների վկայությամբ՝ բացի ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներից, գրոհներին ներգրավված են սիրիացի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ, թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայիններ։
«Մեր տեղեկություններով՝ թուրքական բանակի շուրջ 150 բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի ԶՈՒ տարբեր օղակների հրամանատարական կետերում և ղեկավարում են ռազմական գործողությունները։ Այս նկարագրությունը ինքնին պետք է վկայի, թե ինչպիսի ծանր մարտեր են տեղի ունենում առաջնագծում»,- ասաց ՀՀ վարչապետն իր կոչում։
17:13 03/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախցի նորածին Արարատը դուրս է գրվել հիվանդանոցից. Արարատում կսպասեն առաջնագծում կռվող հայրիկին
16:51 03/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի կողմից ներգրավված 110 ահաբեկիչ է ոչնչացվել Արցախում
16:50 03/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ոչնչացվել է հակառակորդի` հարձակման նախապատրաստվող զրահատեխնիկայի խոշոր խմբավորում՝ անձնակազմ ու սպառազինություն. ՊՆ խոսնակ

"Мы непременно победим, пусть никто не сомневается": Пашинян выступил с обращением к народу 10/03/2020   18:10  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с телеобращением к народу.
"Гордые граждане Республики Армения, гордые граждане Республики Арцах, гордые армяне Диаспоры. Уже неделю армянский народ в Арцахе и Армении противостоит азербайджано-турецким террористическим атакам. Масштабы нападения беспрецедентны. Атаки врага такого масштаба, которых, согласно военным экспертам, в 21-ом веке не случалось ни в одной зоне конфликта", - сказал Пашинян.
"Сотни танков и БМП, тысячи снарядов и ракет, десятки самолетов, сотни беспилотников и десятки тысяч пехотинцев уже неделю атакуют позиции Армии обороны Арцаха по всему периметру линии соприкосновения. Анализы предыдущих дней показали, что одну боевую позицию Армии обороны Арцаха атакуют от 150 до 200 солдат врага. Подобные атаки, сопровождаемые ракетным обстрелом, при поддержке артиллерии, бронетехники, авиации, беспилотников, повторяются в день по нескольку раз. По свидетельствам наших военнослужащих, помимо подразделений азербайджанской армии, к участию в атаке привлечены сирийские наемники и террористы, специальные подразделения турецкой армии», - заявил премьер Армении.
Как отметил он, по имеющимся у армянской стороны сведениям, порядка 150 высокопоставленных военных турецкой армии находятся в командных пунктах разных звеньев ВС Азербайджана и управляют военными действиями.
"Эти данные сами по себе должны свидетельствовать о том, какие тяжелые бои идут на передовой", - сказал Пашинян.
Премьер заявил, что Армия обороны Арцаха разгромила спецназ Азербайджана в ходе контратаки.
"Сегодня несколько часов назад Армия обороны Арцаха предприняла активные контратаки и достигла значительных успехов, разбив несколько подразделений специального назначения противника", - сказал он.
Он отметил, что каким бы ни был поток наемников, противник не сможет соперничать с армянской волей к жизни.
"И мы нашей волей должны сломить вражеский хребет, чтобы он никогда больше никогда не посягал на нашу священную землю", - сказал он.
Пашинян заявил, что солдаты, не жалея себя, демонстрируют невиданные примеры героизма.
"Это новый Сардапарат. И каждый из нас обязан посвятить себя одной цели. И имя это цели – победа. И каждый из нас каждую секунду должен быть обязан быть на этой передовой. И мы победим! Мы непременно победим!И не сомневайтесь!" - подчеркнул Пашинян.