Երեկ հակառակորդը կորցրել է 39 զրահատեխնիկա, 4 ՍՈւ 25 ինքնաթիռ, 3 ուղղաթիռ, 17 ԱԹՍ, շուրջ 830 անձնակազմ. ԱՀ ՊՆ փոխնախարար 10/02/2020 10:41 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Երեկ հակառակորդը կորցրել է 39 զրահատեխնիկա, 4 ՍՈւ 25 ինքնաթիռ, 3 ուղղաթիռ, 17 ԱԹՍ, շուրջ 830 անձնակազմ։Այս մասին Արցախ տեղեկատվական շտաբում ճեպազրույցների ընթացքում ասել է ԱՀ ՊՆ փոխնախարար Արթուր Սարգսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ երեկ խոցված բոլոր ԱԹՍ-ները եղել են հարվածային։
Սարգսյանը հայտնեց, որ երեկ ինտենսիվ մարտեր են ընթացել ամբողջ ռազմաճակատով։
«Հակառակորդը շարունակել է գրոհել ՊԲ մարտակարգերը՝ կիրառելով ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, ծանր հրանետներ, հրթիռահրետանային ողջ զինանոցը, օգտագործել է նաեւ զրահատանկային եւ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ։
Մարտական գործողությունների դինամիկան, կիրառված սպառազինությունը, ռազմական տեխնիկան եւ անձնակազմի քանակն աննախադեպ են եղել՝ հատկապես հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով։ Օպերատիվ-մարտավարական եւ մարտավարական իրադրությունում էական փոփոխություններ չեն գրանցվել։
Գիշերվա ընթացքում լարվածությունը մի փոքր թուլացել է, սակայն հերտակոծումները շարունակվել են անընդմեջ։ ՊԲ ստորաբաժանումներն իրենց առջեւ դրված խնդիրները կատարել են փայլուն եւ անթերի՝ ձախողելով հակառակորդի առաջխաղացման բոլոր փորձերը»,- նշեց Սարգսյանը՝ նշելով, որ թշնամին, անհաջողություն կրելով, այս անգամ ևս, իր ձեռագրին համապատասխան թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությանը, մասնավորապես՝ Մարտունի, Մարտակերտ, Հադրութ քաղաքաները, որի ընթացքում նաև վիրավորվել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները։
Նրա փոխանցմամբ՝ հակառակորդի խոցված սպայի մոտ հայտնաբերվել է իսրայելական ռադիոընդունիչ սարք, որի առգրավման արդյունքում պարզվել է, որ մարտերը ղեկավարվում է արաբերեն։

Азербайджан за сутки потерял убитыми 830 военнослужащих 10/02/2020   10:58  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан вчера потерял 39 единиц бронетехники, 4 самолета Су-25, 3 вертолета, 17 беспилотников и 830 военнослужащих убитыми. Об этом сообщил заместитель министра обороны Республики Арцах Артур Саркисян в ходе брифинга в пятницу.
По его словам, все сбитые накануне беспилотники были ударными. Саркисян сообщил, что вчера шли интенсивные бои по всей линии фронта.
По его словам, динамика боевых действий, используемое вооружение, военная техника, количество личного состава были беспрецедентными особенно на северном и южном направлениях. Существенных изменений в оперативно-тактической и тактической обстановке не зафиксировано. Ночью напряженность несколько спала, однако артобстрел велся постоянно.
"Подразделения Армии обороны Арцаха блестяще справились с поставленной перед ним задачей, провалив все попытки противника продвинуться", - сказал Саркисян.
Он отметил, что враг, потерпев неудачу, и на сей раз, верный своему почерку, целился в гражданское население, в частности в граждан в Мартуни, Мартакерте, Гадруте. В ходе обстрела ранение получили также представители СМИ.
Он сообщил, что у ликвидированного офицера противника обнаружена израильская рация, при изъятии которой было установлено, что боями руководят на арабском.