Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է հանցավոր կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը. ԱԳՆ 10/02/2020 18:52 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է հանցավոր կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը: Այս անգամ հարված է հասցվել մայրաքաղաք Ստեփանակերտին և Հադրութ քաղաքին, որի հետևանքով եղել են վիրավորներ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներով համալրված Ադրբեջանի զինված ուժերը, անկարող լինելով վեցօրյա մարտերի ընթացքում հասնել որևէ հաջողության մարտի դաշտում, ձեռնամուխ են եղել Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ զանգվածային ոճրագործությունների իրականացմանը:
Հարձակումները մեծամասամբ իրականացվում են Թուրքիայի կողմից ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում Ադրբեջանին տրամադրված զինտեխնիկայի և սպառազինության օգտագործմամբ և թուրքական ռազմական մասնագետների համակարգմամբ:
Միաժամանակ, փորձելով արդարացնել Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում թույլ տրված միջազգային հումանիտար իրավունքի այս և այլ կոպիտ խախտումները` Ադրբեջանը ստահոդ լուրեր է տարածում իբր թե հայկական կողմից իր քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանա-թուրքական դաշինքի այս հանցագործությունը և վերահաստատում իր վճռականությունն Արցախի իշխանությունների հետ համատեղ բոլոր միջոցներով չեզոքացնելու Արցախի ժողովրդին ուղղված գոյութենական ցանկացած սպառնալիք:

Баку совершает массовые преступления против мирного населения Арцаха - МИД Армении 10/02/2020   19:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Военно-политическое руководство Азербайджана 2-го октября продолжает преступным образом обстреливать мирные населенные пункты Республики Арцах. На этот раз был нанесен удар по столице Степанакерту и городу Гадрут, в результате чего есть раненые среди гражданского населения. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
В армянском внешнеполитическом ведомстве отметили, что Вооруженные силы Азербайджана, укомплектованные иностранными вооруженными террористами, будучи не в состоянии достичь каких-либо успехов на поле боя в ходе шестидневных боев, начали осуществлять массовые преступления против мирного населения Арцаха.
“Большинство атак осуществляется с применением военной техники и вооружения, предоставленного Азербайджану со стороны Турции в рамках военно-технического сотрудничества и при координации турецких военных специалистов”, - говорится в заявлении.
В то же время, как отметили в МИД Армении, пытаясь оправдать эти и другие грубые нарушения международного гуманитарного права, совершенные во время развязанной против Арцаха войны, Азербайджан распространяет лживые слухи о том, что армянская сторона наносит удары по его гражданским поселениям.
“Республика Армения решительно осуждает это преступление азербайджано-турецкого союза и вновь подтверждает свою решительность совместно с властями Арцаха всеми средствами нейтрализовать любую угрозу для народа Арцаха”, - отмечается в заявлении.