Ադրբեջանացի զինվորների դիակների գրեթե բոլորի գրպաններում եղել են ներարկիչներ․ԱՀ նախագահի խոսնակ 10/01/2020 10:17 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Անցած գիշեր առաջին անգամ սեպտեմբերի 27-ից առաջնագծի ամբողջ երկայնքով հարաբերական անդորր է եղել՝ բացառությամբ մի քանի փոխհրաձգությունից, բայց պատերազմը շարունակվում է»,- այս մասին հայտնեց ԱՀ նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
«Ադրբեջանի զոհերի մեծ մասը եղել են Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ․ սրանք հետախուզական տվյալներ են։ Միայն մի ուղղությամբ 148 այլազգի զինվոր է զոհվել։ Մի քանի հարյուր զոհեր եղել են ազգությամբ թալիշ զինվորների շրջանում։
Ադրբեջանացի զինվորների դիակները, որոնք հայտնվել են հայկական տարածքներում, գրեթե բոլորի գրպաններում եղել են ներարկիչներ»,- ասաց Պողոսյանը։
ԱՀ ՊԲ մամուլի պատասխանատուի ժ/պ, փոխգնդապետ Սուրեն Սարումյանը ներկայացրեց Ադրբեջանի կորուստները երեկվա ընթացքում.

В карманах почти у всех солдат Азербайджана обнаружены шприцы – пресс-секретарь президента Арцаха 10/01/2020   11:13  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Большая часть потерь Азербайджана приходится на национальные меньшинства:, сказал на брифинге в четверг пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян, заявил на брифинге в четверг пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян.
“Это четкие разведывательные данные. Точно можем сообщить, что только на одном из направлений погибло 148 воинов другой национальности», - сказал он.
Погосян сообщил, что несколько сотен погибших есть среди талышей.
Он также сообщил, что в карманах почти у всех азербайджанских солдат, чьи тела оказались на нашей территории, - были шприцы. Это говорит о том, что Азербайджан отправляет на войну своих солдат под наркотическим воздействием. Это однозначно военное преступление», - сказал он.
В свою очередь пресс-секретарь Армии обороны Арцаха Сурен Сарумян представил потери Азербайджана за вчерашний день:  противник потерял 130 солдат убитыми и 260 ранеными. Кроме того, уничтожено 29 единиц бронетехники и 3 тяжелые огнеметные системы «ТОС» и 13 беспилотников.