Մարտակերտի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով զոհվածները երկու կին և մեկ տղամարդ են 09/30/2020 17:45 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Մարտակերտ քաղաքի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով երեք քաղաքացիական անձ է զոհվել՝ երկու կին և մեկ տղամարդ, իսկ մեկը՝ վիրավորվել է: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Սեպտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկություն է ստացել, որ նույն օրը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Մարտակերտ քաղաքի քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծության հետևանքով երեք քաղաքացիական անձ է զոհվել՝ երկու կին և մեկ տղամարդ, իսկ մեկը՝ վիրավորվել է: Զոհվածների և վիրավորի ինքնությունը ճշտվում է:
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների նպատակային ու շարունակական թիրախավորումը, ինչը քաղաքացիական բնակչության շրջանում հանգեցնում է մարդկային ու գույքային լրջագույն կորուստների: Պաշտպանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը՝ ոչ խտրական ու միտումնավոր կերպով կրակ վարելով քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններին և կիրառել իրենց ողջ գործիքակազմը Արցախի Հանրապետության բնակչության իրավունքների լայնամասշտաբ ու վայրագ ոտնահարումները կանխելու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:

В результате авиаудара азербайджанской авиации по Мартакерту погибли две женщины и мужчина 09/30/2020   18:16  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Омбудсмен Республики Арцах 30 сентября получил сведения о том, что 3 мирных жителя - 2 женщины и мужчина - были убиты и один ранен в результате авиаудара азербайджанской авиации по гражданским объектам города Мартакерт. Детали уточняются. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на странице омбудсмена Арцаха в Facebook.
"Выражая соболезнования родным погибших, омбудсмен строго осуждает целевой и постоянный обстрел гражданского населения и объектов, что приводит к серьезным человеческим и материальным потерям", - говорится в сообщении.
Омбудсмен отмечает, что Азербайджан грубейшим образом нарушает нормы международного гуманитарного права, умышленно ведя огонь по гражданским населенным пунктам. Защитник прав человека призывает мировое сообщество и правозащитные организации дать соответствующую оценку действиям вооруженных сил и применить все средства для предотвращения масштабных и вопиющих нарушений прав человека в Республике Арцах.