ՄԻԵԴ-ն Հայաստանի դիմումի հիման վրա որոշել է միջանկյալ միջոց կիրառել Ադրբեջանի դեմ 09/30/2020 00:10 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության դիմումի հիման վրա սույն թվականի սեպտեմբերի 29-ին որոշում է կայացրել այն կիրառել։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի էջից։
Մասնավորապես՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ստեղծված իրավիճակը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի լրջագույն խախտումների, ՄԻԵԴ-ը 7 դատավորից կազմված Պալատի կազմով որոշել է կիրառել Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնը։
Նման խախտումներ կանխելու համար, ինչպես նաև 39-րդ կանոնի համաձայն՝ ՄԻԵԴ-ը կոչ է անում և Ադրբեջանին և Հայաստանին զերծ մնալ այնպիսի միջոցներից, մասնավորապես ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության կոնվենցիոն իրավունքների խախտման, այդ թվում՝ վտանգել նրանց կյանքն ու առողջությունը։
ՄԻԵԴ-ը նաև կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին կատարել իրենց կոնվենցիոն պարտավորությունները, հատկապես Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելք) հոդվածների առումով։
Երկու Բարձր պայմանավորվող կողմերն էլ, հնարավորինս սեղմ ժամկետում, իրենց պարտավորությունների կատարման մասին տեղեկություն պետք է ներկայացնեն Եվրոպական դատարան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով, այն է՝
.պարտադրել Ադրբեջանին դադարեցնելու քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծումը ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով,
.պարտադրել Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ոչ ընտրանքային հարձակողական գործողություններից,
.պարտադրել Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ քաղաքացիներին, քաղաքացիական օբյեկտները և բնակավայրերը թիրախավորելուց:

ЕСПЧ на основании обращения Армении решил применить обеспечительную меру в отношении Азербайджана 09/30/2020   10:40  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) на основании обращения правительства Республики Армения о применении обеспечительной меры в отношении Азербайджана 29 сентября принял решение о ее применении. Об этом говорится в сообщении на странице представителя Армении в ЕСПЧ в социальной сети Facebook.
В частности, учитывая то обстоятельство, что сложившаяся ситуация может привести к серьезнейшим нарушениям Конвенции, ЕСПЧ в составе Палаты из 7 судей решил применить 39-ое правило регламента Суда. Для предотвращения подобных нарушений, а также согласно 39-му правилу, ЕСПЧ призывает и Азербайджан, и Армению воздерживаться от таких средств, в частности, военных действий, которые могут привести к нарушению конвенционных прав гражданского населения, в том числе подвергнуть опасности их жизнь и здоровье.
ЕСПЧ также призывает Азербайджан и Армению  исполнять предусмотренные конвенцией свои обязанности, в особенности статьи 2 (право на жизнь) и 3 (запрет на пытки и бесчеловечное или уничижающее достоинство человека обращение или наказание).
Обе стороны должны в кратчайшие сроки представить в Европейский суд информацию об исполнении своих обязательств.
Напомним, в своем обращении Армения  просила ЕСПЧ применить в отношении Азербайджана обеспечительную меру. В частности, Армения требовала обязать Азербайджан прекратить бомбардировки гражданских объектов по всей протяженности границы с Арменией и Республикой Арцах, обязать Азербайджан воздерживаться от неизбирательных наступательных действий и от использования в качестве мишеней граждан, гражданских объектов и населенных пунктов.