Անցած գիշեր Ադրբեջանի կողմից բոլոր հարձակողական գործողությունները ձախողվել են. ԱՀ նախագահի խոսնակ 09/30/2020   10:25  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Երրորդ օրն է, ինչ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծի ամբողջ երկայնքով շարունակում ենինտենսիվ մարտեր ընթանալ։ Ամբողջ գիշեր շփման գծի գրեթե ամբողջ բնագծով ընթանում էին ինտենսիվ մարտեր, հատկապես հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան ուղղություններով։ Այս մասին քիչ առաջ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
Նա նշեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերը որոշակի հաջողություններ ունեցել են միայն առաջին օրը.
«Արդեն սեպտեմբերի 27-ի գիշերը պաշտպանության բանակը կարողացել է վերականգնել կորցրած դիրքերի մեծ մասը, ունենալ որոշակի առաջխաղացում, հաջողություններ և այդ հաջողություններն առ այսօր պահպանվում են։ Պաշտպանության բանակը կարողանում է ինտենսիվ կերպով կասեցնել բոլոր այն հարձակողական գործողությունները, որն իրականացնում է Ադրբեջանի բանակը թուրքական զինուժի աջակցությամբ։ Երեկ արդեն Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը հայտարարեց, որ պատրաստ են ավելի ուղիղ աջակցություն ունենալու, բայց մենք գիտենք, որ Ադրբեջանում այսօր գտնվում են թուրքական զինուժի բավականին մեծ ստորաբաժանումներ և նրանց աջակցությամբ է Ադրբեջանը փորձում հաջողություններ ունենալ»,-ասաց Վահրամ Պողոսյանը՝ հավելելով, որ անցած գիշեր Ադրբեջանի կողմից բոլոր հարձակողական գործողությունները ձախողվել են և այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի բանակն ունի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի շատ մեծ կորուստներ։

Все предпринятые Азербайджаном минувшей ночью атаки провалились, Баку понес огромные потери - пресс-секретарь президента Арцаха 09/30/2020   11:20  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Уже третий день вдоль всей линии соприкосновения Республики Арцах и Азербайджана продолжаются интенсивные бои. Наиболее ожесточенные бои шли на северном и северо-восточном направлениях. Об этом сообщил на сегодняшней пресс-конференции пресс-секретарь президента Республики Арцах Ваграм Погосян.
Он отметил, что азербайджанские ВС достигли определенных успехов лишь в первый день.
“Уже вечером 27 сентября Армия обороны сумела вернуть большую часть утерянных позиций и продвинуться вперед; эти успехи сохраняются по сей день. Армии обороны удается интенсивным образом пресекать все наступательные операции, проводимые азербайджанской армией при поддержке турецких ВС. Уже вчера министр обороны Турции заявил о готовности оказать более прямую поддержку. Но мы же знаем, что в Азербайджане уже сегодня находятся довольно крупные подразделения турецких ВС, и именно при их поддержке Азербайджан пытается добиться успехов”, - сказал Ваграм Погосян.
Он добавил, что минувшей ночью все предпринятые Азербайджаном наступательные операции провалились. К этому моменту, по его словам, азербайджанская армия понесла огромные потери в живой силе и военной технике.