Թուրքիայի F-16 ռազմական կործանիչները ոտնձգություն են իրականացնում Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ. Փաշինյան 09/29/2020   21:07  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Թուրքիայի F-16 կործանիչները հենց այս պահին թռչում են Լեռնային Ղարաբաղի հատվածում և ամբողջովին ներգրավված են ռազմական գործողություններում,  բրիտանական BBC-ի լրատվական ծառայությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցազրույցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը միջազգային հանրությանը կոչ է արել դատապարտել Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիան: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ արդեն 3 օր է` Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են Արցախի խաղաղ բնակիչները, իսկ այսօր ագրեսիային այդ թվում Հայաստանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուղղակի միացել են նաև թուրքական ուժերը:
«Օրեր առաջ Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ռազմական գործողություններ են սկսել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Մենք որակում ենք դրանք նախօրոք պլանավորված ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ: Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներն ու գյուղերը, քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները: Այսօր նույնը տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող գյուղերի նկատմամբ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակել են հարձակողական գործողությունները: Շատ կարևոր է նշել, որ Թուրքիայի ռազմական հրահանգիչները և սպաները տեղակայվել են Ադրբեջանում և ուղղակիորեն ներգրավված են ռազմական գործողություններում, որոնց արդյունքում տասնյակ մարդիկ զոհվել են, հարյուրավոր մարդիկ` վիրավորվել»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը հայտնել է, որ Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ ոտնձգություններ են իրականացնում նաև Թուրքիայի F-16 ռազմական կործանիչները: «Թուրքիայի F-16 կործանիչները հենց այս պահին թռչում են Լեռնային Ղարաբաղի հատվածում և ամբողջովին ներգրավված են ռազմական գործողություններում: Թուրքիան գաղտնի չի պահում դա, և միայն երկու երկիր են ասել, որ պատրաստվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով, առաջինը` Ադրբեջանը, երկրորդը` Թուրքիան: Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը կանգնած են էքզիստենցիալ վտանգի առաջ»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքներին, թե իբր հայկական կողմն առաջինն է սկսել ռազմական գործողությունները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր մեղադրանքի հիմքում պետք է կոնկրետ փաստեր լինեն: «Դառնալով Հայաստանի վարչապետ՝ ես նշել եմ ԼՂ հակամարտության հիմնախնդրի լուծման կոնկրետ բանաձև, ես հավատում եմ, որ այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Այդ բանաձևն այն է, որ յուրաքանչյուր լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Ես բանակցային գործընթացում ներգրավված Հայաստանի առաջին առաջնորդն եմ, ով նման հայտարարություն է արել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի վարչապետն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովուրդն ունի ազատ ինքնորոշման իրավունք, իսկ ողջ միջազգային հանրությունը պետք է ստիպի Թուրքիային դուրս գալ այս հակամարտությունից, որովհետև նրա ներգրավվածությունն այս հակամարտությունում ավելի է վատթարացնում իրավիճակը:
19:27 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մենք ռազմական դրության պայմաններում ենք, և ցանկացած հուզական քայլ հակառակորդի կողմից կարող է օգտագործվել սադրանքներ ու ապատեղեկատվություն կազմակերպելու համար. ՀՀ ոստիկանություն
19:15 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Զինծառայողներ Հակոբ Բենիկի Զարգարյանը, Սոսիկ Գարիկի Ղազարյանը և Աշոտ Ավետիքի Քարամյանը ողջ են. ՊԲ
19:13 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Եթե Թուրքիան գնա այդ քայլին և հարձակվի Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների վրա, ՌԴ-ն անպայմանորեն կմտնի խաղի մեջ». դիվանագետ
18:58 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Կարմիր Խաչն Արցախին տրամադրել է անհետաձգելի բուժօգնության պարագաներ․ Գնահատում է կարիքների ծավալը․ Զառա Ամատունի

Все международное сообщество должно заставить Турцию выйти из этого конфликта - Пашинян в интервью Би-Би-Си 09/30/2020   09:10  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Премьер-министр Никол Пашинян дал сегодня интервью британской службе новостей Би-Би-Си.
В ходе интервью премьер-министр Армении призвал международное сообщество осудить агрессию Турции и Азербайджана в отношении Арцаха и Армении. Никол Пашинян отметил, что вот уже три дня мирное население Арцаха подвергается атакам азербайджанских вооруженных сил, а сегодня турецкие силы напрямую присоединились к агрессии против мирного населения Армении.
“Несколько дней назад вооруженные силы Азербайджана начали широкомасштабную военную операцию по всей линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Мы характеризуем их как заранее спланированную агрессию против народа Нагорного Карабаха. Вооруженные силы Азербайджана наносят удары по городам и селам Нагорного Карабаха, гражданскому населению и гражданской инфраструктуре.
Сегодня то же самое произошло с селами на территории Республики Армения: вооруженные силы Азербайджана продолжили наступательные операции. Очень важно отметить, что турецкие военные инструкторы и офицеры дислоцированы в Азербайджане и принимают непосредственное участие в боевых действиях, в результате которых погибли десятки и ранены сотни людей”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Премьер-министр Пашинян сообщил, что турецкие истребители F-16 также атакуют Армению и Арцах. “Турецкие истребители F-16 в настоящее время летают над Нагорным Карабахом и полностью вовлечены в боевые действия. Турция не скрывает этого, и только две страны заявили, что намерены разрешить нагорно-карабахский конфликт военными средствами: первая - это Азербайджан, а вторая - Турция. Нагорный Карабах и Армения стоят перед экзистенциальной угрозой”, - отметил премьер-министр Армении.
Коснувшись звучащих из Азербайджана обвинений, что армянская сторона якобы первой начала военные действия, Никол Пашинян отметил, что каждое обвинение должно основываться на конкретных фактах. “Став премьер-министром Армении, я назвал конкретную формулу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, я считаю, что у этого вопроса нет военного решения. Эта формула заключается в том, что любое решение должно быть приемлемым для народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана. Я первый армянский лидер, вовлеченный в переговорный процесс, который сделал такое заявление”, - сказал премьер-министр Республики Армения.
Премьер-министр Армении подчеркнул, что народ Арцаха имеет право на свободное самоопределение, а все международное сообщество должно заставить Турцию выйти из этого конфликта, поскольку ее вовлеченность в этот конфликт только еще более усугубляет ситуацию.