Ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով զոհվել է 4 քաղաքացիական անձ. ՄԻՊ-ը հրապարակել է անունները 09/29/2020   12:11  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչությանը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորելու դեպքերի վերաբերյալ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից մեկնարկած փաստահավաք առաքելության ընթացքում պարզվել են չորս քաղաքացիական անձանց անուններ, որոնք զոհվել են ադրբեջանական հրետակոծությունների ու ԱԹՍ-ների հարվածների հետևանքով քաղաքացիական բնակավայրերում: Այս մասին հայտնել է Արցախի ՄԻՊ-ը։
Ցանկը ներկայացվում է ստորև.
1. Վիկտորիա Գևորգյան, Մարտունի քաղաք, ծնվել է 2011թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով իրենց տան բակում: Միաժամանակ վիրավորումներ են ստացել նաև Վ. Գևորգյանի մայրն ու եղբայրը:
2. Էլլադա Բալայան, Մարտունի քաղաք, ծնվել է 1961թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով իր տան բակում:
3. Լեսմոնիա Ստեփանյան, Հադրութ քաղաք, ծնվել է 1941թ., սպանվել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածից իր բնակարանում: Լ. Ստեփանյանը 1992թ. կրկին իր տան բակում ականի պայթյունից կորցրել էր ձեռքը, այնուհետև պատերազմում զոհվել է նրա որդին:
4. Էրիկ Գրիգորյան, Ստեփանակերտ քաղաք, ծնվել է 1996թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով Մարտակերտի շրջանի Մեծ շեն գյուղի մոտակայքում:
Պաշտպանը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը, որի շրջանակներում արձանագրվել է ավելի քան 30 քաղաքացիական անձի վիրավորում, 4 զոհ և մեծածավալ գույքային ու ենթակառուցվածքային վնասներ:

Омбудсмен Арцаха опубликовал имена мирных жителей, погибших в результате азербайджанской агрессии 09/29/2020   12:15  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В ходе инициированной омбудсменом миссии по сбору доказательств о точечном обстреле азербайджанскими вооруженными силами гражданского населения были установлены имена четырех гражданских лиц, которые погибли в результате артиллерийского огня и ударов беспилотниками по населенным пунктам. Список представляем ниже.  Об этом сообщает офис омбудсмена Арцаха.
1. Виктория Геворкян, г. Мартуни , 2011 года рождения. Была убита во дворе дома в результате артиллерийского обстрела. Мама и брат В. Геворкян также были ранены.
2. Эллада Балаян, г.Мартуни, 1961 года рождения. Была убита в результате артиллерийского обстрела во дворе своего дома.
3. Лесмония Степанян, г. Гадрут 1941 года рождения. Она была убита в результате удара беспилотника. В 1992 году потеряла руку от взрыва мины во дворе своего дома. Ее сын погиб в войне.
4. Эрик Григорян, г. Степанакерт 1996 года рождения. Он был убит в результате артиллерийского обстрела вблизи села Мецшен Мартакертского района.