ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը․ Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է 09/29/2020   17:59  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիկ, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա։

Прямая агрессия Анкары: турецкий истребитель сбил армянский штурмовик в воздушном пространстве Армении 09/29/2020   18:25  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Многофункциональный истребитель F-16 ВВС Турции сбил армянский штурмовик Су-25. Об этом сообщила в своем Facebook пресс-секретарь министра обороны Шушан Степанян. Армянский пилот героически погиб. Об этом сообщает Минобороны Армении.
Сегодня в 10:30 турецкий истребитель поднялся в воздух с аэродрома азербайджанского города Гянджа и с азербайджанского аэродрома "Далляр" обеспечивали прикрытие  азербайджанского штурмовика Су-25 и беспилотников “Байрактар” турецкого производства, наносивших  ракетно-бомбовые удары по населенным пунктам Варденис, Мец Масрик и Сотк в Армении и сухопутных подразделений ВС.
В это время боевую задачу по оказанию подразделениям ПВО ВС Армении огневой поддержки выполняла  авиация. При выполнении боевой задачи  и воздушного боя штурмовик Су-25 ВВС Армении был сбит  многофункциональным истребителем F-16 ВВС Турции в воздушном пространстве Армении. К несчастью, пилот героически погиб.
Средства объективного контроля зафиксировали истребитель  F-16  ВВС Турции на глубине 60 километров, на высоте 8200 метров.
Ранее представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян завил, что Турция осуществляет прямую агрессию в отношении Армении.