Սա 2016 թվականի ապրիլը չէ, այստեղ թշնամին իր առաջ այլ ռազմական խնդիրներ է դրել, պետք է պատրաստ լինենք երկարատեւ պատերազմի. Արկադի Տեր-Թադևոսյան 09/28/2020   13:24  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանն ուզում է Ղարաբաղը, բայց Թուրքիան միայն Ղարաբաղը չի ուզում, այլ նաեւ Հայաստանը։ Հայաստանը խանգարում է Թուրքիայի պանթուրքիզմի ծրագրին,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի հերոս, գեներալ- մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։
Ըստ նրա՝ սեպտեմբերի 27-ին ձեռնարկված ռազմական գործողություններով «փոքր» նպատակն են դրել՝ վերցնել Արցախը, բայց դրանով կռիվը չի վերջանա։
« Պարզ է, որ Ադրբեջանն ուզում է վերցնել Արցախը, բայց նա դա երբեք չի կարող ստանալ։ Ո՛չ Արցախի դիրքը, ո՛չ այնտեղ ապրող բնակչությունը, ո՛չ էլ մեր բանակը իրեն դա թույլ չեն տա։ Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ ռազմի դաշտում չի կարող հաղթել հային։ Փոխարենը Թուրքիան է խաղի մեջ մտել, իսկ ի՞նչ է ուզում Թուրքիան՝ սա է ավելի վտանգավոր հարց այս պահին։ Իրականությունն այն է, որ Հայաստանը խանգարում է Թուրքիային՝ իրականացնելու պանթուրքիզմի իր գաղափարը։ Թուրքիան նոր 15 թվական է ուզում բերի մեր գլխին։ Մենք պետք է հասկանանք նաև, որ երեկվանից հայ զինվորի դեմ կռվում են ոչ թե ադրբեջանական բանակը, այլ Թուրքիայի կողմից տարիներով պատրաստված հատուկ ջոկատայինները։ Սա անհավասար պայքար է՝ բոլոր առումներով՝ սկսած մարդկային ռեսուրսներից, մինչև ռազմական տեխնիկան»,- նշել է Կոմանդոսը։
Նա ընդգծել է իրատես լինելու կաեւորությունը։ «Լավ կլիներ մենք իրատես լինեինք ու ընդունեինք, որ կարող է լինել վատթարագույնը, այն, որ այս ռազմական գործողությունները կարճ չեն տևի, սա 2016 թվականի ապրիլը չէ, այստեղ թշնամին իր առաջ այլ ռազմական խնդիրներ է դրել։ Պետք է պատրաստվել երկարատև պատերազմի։ Այս մասին է խոսում նաև և՛ Հայաստանում, և՛ Ադրբեջանում երեկվանից հայտարարված ռազմական դրությունը»,- ընդգծել է Ա.Տեր-Թադեւոսյանը։
Խոսելով ռազմական գործողությունների դադարի մասին՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նկատում է՝ իսկ ո՞ւր է մեր դիվանագիտությունը, որ չի ասում՝ վայր դրեք զենքերը, փորձենք ռազմական գործողությունները լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով։

Это не апрель 2016 года: враг сегодня поставил перед собой другие военные задачи, нам надо готовиться к длительной войне - Аркадий Тер-Тадевосян 09/28/2020   13:47  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан хочет Карабах, но Турция хочет не только Карабах, но и Армению. Армения мешает пантюркистской программе Турции. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил Герой Арцаха, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян(Коммандос).
По его словам, предпринятыми 27 сентября военными действиями они поставили малую цель – взять Арцах, но этим война не закончится.
“Ясно, что Азербайджан хочет взять Арцах, но это ему никогда не удастся. Ни положение Арцаха, ни проживающие там жители, ни наша армия ему этого не позволят. Азербайджан должен понять, что на поле боя не может победить армян. Вместо этого в игру вступила Турция. А чего хочет Турция? Это в данный момент главный вопрос, заключающий в себе угрозу. Действительность такова, что Армения мешает Турции реализовать свою идею пантюркизма. Турция хочет устроить нам 15-ый год. Мы тоже должны понять, что со вчерашнего дня против армянского воина воюет не азербайджанская армия, а специальные отряды, подготовка которых велась Турцией на протяжении многих лет. Это неравная борьба во всех смыслах – как в плане человеческих ресурсов, так и военной техники”, -отметил Коммандос.
Он указал на важность реалистичного взгляда на происходящее. “Будет хорошо, если мы допустим наихудшее, а именно то, что эти военные действия завершатся нескоро. Это не апрель 2016 года. Враг сегодня поставил перед собой другие военные задачи. Надо готовиться к длительной войне. Об этом свидетельствует также факт объявления в Армении и Азербайджане военного положения”, - подчеркнул Аркадий Тер-Тадевосян.