Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում վերջիններիս Ադրբեջան․ ՀՀ ԱԳՆ 09/28/2020   13:56  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 28-ի դրությամբ շարունակում են Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան:
Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրության սրման վերաբերյալ միջազգային հանրության, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և նրանց երկրների հայտարարությունները, միանշանակորեն ի ցույց են դնում, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է ուժի կիրառումը և տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության խաթարումը:
Բախվելով միջազգային հանրության այս դիրքորոշման միասնականությանը՝ ադրբեջանական կողմը դիմել է բացահայտ կեղծիքների տարածմանը՝ մեղադրելով հայկական կողմին մարտական գործողությունների սանձազերծման մեջ:
Մինչդեռ գոյություն ունեն անհերքելի փաստական հիմքեր առ այն, որ հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել ագրեսիան:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը հետևողականորեն խախտել է 1994-1995թթ. անժամկետ եռակողմ համաձայնագրերով հաստատված հրադադարի ռեժիմը, մերժել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկվող հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և հրադադարի մոնիտորինգի ամրապնդման առաջարկները՝ ուժի կիրառման հնարավորությունների պահպանման և «մեղադրանքների խաղ» տանելու համար։ Դրա վերջին վառ արտահայտումն է, որ սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանը մերժել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շփման գծի մոնիտորինգ անցկացնելու խնդրանքը, ինչն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի նպատակն է եղել թաքցնել պատերազմ սկսելու իր ծրագրերը:
Ադրբեջանի ներկա ագրեսիան Արցախի դեմ բնութագրվում է երկու կարևոր առանձնահատկությամբ․
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի մակարդակով հրապարակավ hրաժարվել է խաղաղ գործընթացից և խնդիր է դրել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել լայնածավալ պատերազմով, երկրորդ, այս նպատակի հետապնդման համար Ադրբեջանը ստանում է Թուրքիայի լայնածավալ ռազմաքաղաքական աջակցությունը։
Հատկանշական է, որ Թուրքիան սատարել է Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում դեռևս անցյալ դարի 90-ական թվականներից, երբ ցամաքային շրջափակման ենթարկեց Հայաստանի Հանրապետությանը։ Այնուհանդերձ, այս ագրեսիայի և դրան նախապատրաստվելու ընթացքում Թուրքիայի աջակցությունը կրել է որակական փոփոխություններ և բնութագրվում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմում Թուրքիայի ուղղակի ներկայությամբ:
Ադրբեջանի հետ կողք կողքի մարտնչում են թուրքական ռազմական մասնագետները, որոնք օգտագործում են թուրքական արտադրության սպառազինություն, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր և ռազմական ինքնաթիռներ: Արժանահավատ աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում վերջիններիս Ադրբեջան: Միաժամանակ Թուրքիան բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով լիարժեք քաղաքական և քարոզչական աջակցություն է տրամադրվում Ադրբեջանին:
Փաստացիորեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ։ Թուրքիան, որը մեկ դար առաջ բնաջնջել է իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդին և մինչ օրս արդարացնում է այդ ոճիրը, ներկայումս հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարում է Ադրբեջանին՝ այդ նույն ցեղասպան գործողությունները Հարավային Կովկասում իրականացնելու համար: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար:
Հայաստանը և Արցախը վճռական են իրենց ողջ կարողություններով դիմակայելու և չեզոքացնելու այդ դաշինքի մտադրությունները: Հայկական կողմերի այդ վճռականությունն այլընտրանք չունի, քանի որ արտահայտում է հայ ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու անկոտրում կամքը:
Հայաստանը ամբողջովին վստահ է, որ Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրությունը ձախողվելու է և Ադրբեջանը պարտադրված է լինելու հրաժարվել ռազմական ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորման իր մտադրությունից ու Արցախի ժողովրդի հետ խոսելու ոչ թե հրանոթների լեզվով, այլ խաղաղ բանակցային սեղանի շուրջ։

Турция вербует иностранных боевиков-террористов и переправляет их в Азербайджан - МИД Армении 09/28/2020   15:31  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно агрессии Азербайджана против Арцаха.
"По положению на 28-е сентября продолжается развязанная Азербайджаном широкомасштабная агрессия против Арцаха. Заявление международного сообщества, в том числе Минской группы ОБСЕ и их стран  относительно обострения ситуации по всему периметру линии соприкосновения Арцаха  и Азербайджана однозначно свидетельствуют о том, что международное сообщество осуждает применение силы и подрыв мира и безопасности в регионе. Столкнувшись с этой единой позицией международного сообщества, азербайджанская сторона прибегла к тиражированию откровенной лжи, обвиняя армянскую сторону в развязывании боевых действий. Между тем есть неопровержимые факты того, что именно Азербайджан предпринял акт агрессии”, - отметили в МИД Армении.
В заявлении также отмечается, что на протяжении многих лет Азербайджан последовательно нарушал установленный трехсторонним соглашением режим прекращения огня 1994-1995 годов,  отклонял все предлагаемые сопредседателями МГ ОБСЕ предложения по внедрению механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и укреплению мониторинга с целью сохранения возможности применения силы и ведения “игры обвинений”.
Как указали в МИД, ярким свидетельством тому стало то, что 25 сентября Азербайджан отклонил просьбу личного представителя действующего председателя ОБСЕ о мониторинге линии соприкосновения. Это, как указывается в заявлении, наглядно показывает, что Азербайджан имел целью скрыть свои планы начать войну.
“Нынешняя агрессия Азербайджана против Арцаха характеризуется двумя важными особенностями․ Первая - Азербайджан на уровне президента Алиева публично отказался от мирного процесса и поставил задачу решить карабахскую проблему полномасштабной войной. Вторая - для достижения этой цели Азербайджан получает широкомасштабную военно-политическую поддержку Турции”,  - заявили в МИД Армении.”, - говорится в заявлении.
Как указали в ведомстве, примечательно, что Турция оказывала поддержку Азербайджану еще в 90-ые годы прошлого века, когда она подвергла Республику Армения сухопутной блокаде. Тем не менее, как отметили в МИД Армении, поддержка Турции претерпела качественные изменения и характеризуется прямым присутствием Анкары на арене военных действий.
“Бок о бок с азербайджанскими военными воюют турецкие военные специалисты, которые используют турецкое вооружение, в том числе беспилотные летательные аппараты и военные самолеты. Согласно достоверным источникам, Турция вербует иностранных боевиков-террористов и переправляет их в Азербайджан. В то же время Турция оказывает полную политическую и пропагандистскую поддержку Азербайджану на уровне высшего руководства”, - отмечается в заявлении.
По сути, как отметили в ведомстве, создается ситуация, когда народ Арцаха воюет против турецко-азербайджанского союза.
“Турция, которая сто лет назад истребила армянский народ, проживающий на своей исторической родине, и до сих пор оправдывает это преступление, в настоящее время всеми возможными средствами поддерживает Азербайджан для совершения тех же актов геноцида на Южном Кавказе. Этот геноцидальный турецко-азербайджанский союз представляет собой серьезную угрозу для народов региона”, - подчеркивается в заявлении.
МИД РА отметил, что Армения и Арцах полны решимости  всем своим потенциалом противостоять замыслам этого союза и нейтрализовать их. Этой решимости армянских сторон нет альтернативы, так как она выражает нерушимое желание армянского народа жить на своей исторической родине.
“Армения абсолютно убеждена, что военная авантюра Азербайджана потерпит неудачу. Азербайджан будет вынужден отказаться от намерения решить вопрос военным путем и будет говорить с народом Арцаха не на языке артиллерии, а за столом переговоров.