ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարն անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության վերսկսմամբ 09/28/2020 18:55 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը կոչ է անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ սադրիչ գործողություններից: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։ Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ գլխավոր քարտուղարը անհրաժեշտ է համարել անհապաղ վերականգնել հրադադարի ռեժիմը և վերադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացին: Այս մասին հայտարարությունը տեղադրված է ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական կայքում:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը լուրջ անհանգստություն և մտահոգություն է հայտնում ս.թ. սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության վերսկսման կապակցությամբ, որի ընթացքում երկու կողմից կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում ՝ խաղաղ բնակչության շրջանում: Խախտվել է հրադադարի ռեժիմը, կիրառվում է ծանր սպառազինություն, այդ թվում՝ հրետանի, տանկեր և ավիացիա, ինչպես նաև հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։
Ստեղծված իրավիճակը չի նպաստում 1994 թ. հրադադարի մասին համաձայնագրի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում ուժ չկիրառելու փոխադարձ պարտավորությունների կատարմանը: Անհրաժեշտ է անհապաղ վերականգնել հրադադարի ռեժիմը և վերադառնալ բանակցային գործընթացին, որը վարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով։
Հավաքական անվտանգության խորհուրդը, ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհուրդը իրենց հայտարարություններում բազմիցս կոչ են արել կողմերին հասնել հակամարտության իրավիճակների կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ ձեռնպահ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ լարվածության էսկալացիան թույլ չտալու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով թշնամին վերսկսել է ռազմական ագրեսիան։ Ընդ որում՝ Ադրբեջանն օգտագործում է ոչ միայն թուրքական զինտեխնիկան, այլ նաեւ արցախցիների դեմ կռվում են թուրքական զորամիավորումները, վարձկանները:
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Արցախի դեմ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան։ «Փաստացիորեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ։ Թուրքիան, որը մեկ դար առաջ բնաջնջել է իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդին և մինչ օրս արդարացնում է այդ ոճիրը, ներկայումս հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարում է Ադրբեջանին՝ այդ նույն ցեղասպան գործողությունները Հարավային Կովկասում իրականացնելու համար: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար»,- այսօր հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ նշելով, որ Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում նրանց Ադրբեջան։

Генсек ОДКБ выражает серьезную обеспокоенность в связи с возобновлением конфликта в Нагорном Карабахе 09/28/2020 19:24 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась выражает серьезную обеспокоенность и озабоченность в связи с возобновлением 27 сентября с.г. вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте ОДКБ.
“Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась выражает серьезную обеспокоенность и озабоченность в связи с возобновлением 27 сентября с.г. вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, в ходе которого с обеих сторон есть убитые и раненые, в том числе среди мирного населения. Нарушен режим прекращения огня, применяется тяжелое вооружение, в т.ч. артиллерия, танки и авиация, а также ударные БПЛА’, - говорится в заявлении.
Отмечается, что сложившаяся ситуация не способствует выполнению соглашения о прекращении огня 1994 года и взаимных обязательств не применять силу в рамках мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
“Необходимо немедленно восстановить режим прекращения огня и вернуться к переговорному процессу, который ведут сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Решение конфликта в Нагорном Карабахе возможно только политико-дипломатическими методами.. Совет коллективной безопасности, Совет министров иностранных дел ОДКБ в своих заявлениях неоднократно призывали Стороны добиваться урегулирования конфликтных ситуаций исключительно мирным путем и воздерживаться от провокационных действий с целью недопущения эскалации напряженности”, - говорится в заявлении.
Напомним, 27 сентября рано утром враг по всему периметру арцахо-азербайджанской линии соприкосновения предпринял очередной акт военной агрессии. Азербайджан применяет не только турецкую технику; против Арцаха воюют турецкие воисковые соединения и наемники.
МИД РА отметил, что Армения и Арцах полны решимости всем своим потенциалом противостоять замыслам этого союза и нейтрализовать их.